Pracoholizm, alkoholizm, narkomania, uzależnienie od Internetu to tylko niektóre przykłady chorób cywilizacyjnych XXI wieku związanych z naszym zdrowiem psychicznym. Stres niszczy nie tylko nasze serce, ale przede wszystkim wpływa na mózg i pamięć.

W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi stawia na budowanie ambitnej ścieżki kariery zawodowej, odkładając na później życie rodzinne i rodzicielskie, a także niejednokrotnie zapominając co to znaczy odpoczynek i sen. Tym samym zabijają nieświadomie główny procesor odpowiedzialny za ich zawodowe sukcesy  – mózg. Z definicji pracoholizm rozumiany jest jako silny stan uzależnienia od wykonywanej pracy, powodujący zaburzenie równowagi między istotnymi elementami  życia codziennego. Niejednokrotnie z ich pamięci wymazywane zostają wszelkie przyziemne sprawy z uwagi na gromadzenie zbyt wielu informacji i skupianiu myśli na sprawach zawodowych.

Co nam grozi?

Pracoholizm to nałóg, którego podstawą jest wykonywanie pracy i ciągłe o niej myślenie, dlatego najczęściej pracoholik nie wyczuje granicy, która dzieli zdrowe i rozsądne życie od poważnego w skutkach schorzenia psychologicznego. Pracoholikom grozi o wiele więcej schorzeń zaczynając od zwykłego obciążenia, po skrajne przeciążenie pracą oraz wypalenie zawodowe. Przeciążenie pracą to zagrożenie zarówno dla zdrowia fizycznego, jak również psychicznego. Nadmiar pracy nie pozwala na relaks, obciąża nasz umysł oraz osłabia pamięć.

Należy pamiętać, iż osoba dotknięta tego rodzaju schorzeniem musi niezwłocznie zgłosić się do poradni psychologicznej. Osoba uzależniona od pracy wymaga bowiem psychoterapii i uświadomienia sobie negatywnych skutków pracoholizmu. Obecnie firmy w celu przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu, jak i pracoholizmowi, wprowadzają politykę work-life balance w celu zapewnienia równowagi między życiem zawodowym i prywatnym.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika