łatwe prasowanieJeśli w domu znowu czeka na ciebie sterta rzeczy do prasowania to zobacz, jak ułatwić sobie pracę. Może nie będziesz prasować z większą ochotą, ale przynajmniej sprawniej. Dobrze jest np. prasować ubrania jeszcze lekko wilgotne.

Ale zanim zmierzysz się z górą nieuprasowanego prania przygotuj swoje stanowisko pracy. Jeśli prasowanie bardzo cię nudzi, rozłóż deskę w pokoju z telewizorem (może niekoniecznie w salonie, bo możesz przeszkadzać innym domownikom, nie mówiąc już o bałaganie), włącz radio lub prasuj z mp3.

Deska powinna być oczywiście regulowana, najlepiej z pokrowcem wykonanym ze specjalnej tkaniny, która oddaje ciepło. Jeśli już sam jej widok zniechęca cię do prasowania, to dobrze ją schowaj albo kup deskę składaną. Obrusy czy pościele nie będą wlec się po podłodze, jeśli obok deski postawisz krzesło, przez które je przerzucisz.

Nie oszczędzaj na sprzęcie – dobrymi żelazkami naprawdę prasuje się lepiej. Para to obecnie standardowa funkcja wielu żelazek, dlatego sprawdź, czy model który masz na oku jest wyposażywszy również w inne użyteczne funkcje (np. na nawilżacz). Czyść często zimne żelazko np. gruboziarnistą solą lub octem, a unikniesz przykrych niespodzianek.

Temperatura prasowania zależy od rodzaju tkaniny, dlatego lepiej od czasu do czasu zerknij na metki (np. nylon wymaga 60–90°C, ale bawełna już 150–180°C). Zawsze najpierw sprawdź na mniej widocznym miejscu tkaniny jak żelazko na nią reaguje.

Możesz czasem odpuścić sobie prasowanie bielizny, a już na pewno ręczników frotte. Niektórzy uważają, że bielizna nie powinna być prasowana, bo traci elastyczność i staje się mniej przewiewna. W ogóle większość tkanin nie wymaga prasowania, lecz wystarczy je umiejętnie wysuszyć.

Odzież wełnianą należy prasować na prawej stronie (najlepiej przez wilgotną tkaninę), przykładając żelazko do ubrania delikatnie. Z kolei prasowanie koszuli zacznij od jej kołnierzyka (od brzegów do środka), a następnie wyprasuj rękawy (od dołu do góry). Przód i tył zostaw sobie na koniec.

Aby twoje ubrania subtelnie pachniały, do wody, którą wlewasz do żelazka możesz też dodać kilka kropel ulubionych perfum.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.