Parlament Europejski ustanowił Marzec Miesiącem Świadomości Raka Jelita Grubego, który według istniejących statystyk został uznany za jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych na świecie. Znajduje się on na trzecim miejscu po nowotworze płuc oraz piersi.

Na całym świecie z jego powodu umiera ponad 655 tysięcy osób. Natomiast na terenie samej Unii Europejskiej jest najpowszechniej spotykanym rodzajem raka, a w Polsce szacuje się, iż jest czynnikiem sprawczym ponad 10 tysięcy zgonów. Dzieje się tak w głównej mierze dlatego, że nowotwór jelita grubego jest wykrywany w zaawansowanym stadium, które jest ciężkie do całkowitego wyleczenia. Istotne jest podjęcie odpowiednio wcześnie profilaktyki, która pomoże w porę wykryć niepokojące zmiany zachodzące w układzie pokarmowym i podjąć skuteczną kurację.

Rola badań przesiewowych

Pod kątem zmian nowotworowych występujących w obrębie układu pokarmowego wykonuje się specjalistyczne badania przesiewowe, wśród których rozróżnia się dwa podstawowe. Są nimi gastroskopia, zwana fachowo w terminologii medycznej panendoskopią, i kolonoskopia. Ostatnia z nich jest najbardziej standardowym i najefektywniejszym badaniem przesiewowym, służącym do wykrywania raka jelita grubego. Przez większość pacjentów kolonoskopia jest uważana za niezbyt przyjemną ze względu na konieczność zastosowania tzw. kolonoskopu, czyli giętkiego sprzętu z kamerą, który jest wkładany przez odbyt do podejrzenia obrazu z tego obszaru przewodu pokarmowego. Jednak warto poddać się tego typu badaniu, gdyż jest ono w stanie uratować życie i zapobiec zachorowaniu na nowotwór jelita grubego.

Kolonoskopia diagnostyczna

Gdy według gastrologa zachodzi podejrzenie, iż pacjent choruje na raka jelita grubego, to wykonywana jest tzw. kolonoskopia diagnostyczna. Jak sama nazwa wskazuje, jej głównym zadaniem jest potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu. Ponadto kolonoskopia diagnostyczna daje możliwość nie tylko drobiazgowego obejrzenia wnętrza jelita grubego, ale również pobranie niektórych fragmentów jego błon śluzowych, które później można wykorzystać do badań histopatologicznych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika