Wysokość progów  podatkowych nie uległa zmianie od 2012 roku i dalej wynosi 18% i 32%. Dalej mamy wiec do czynienia z dwoma progami podatkowymi. Obecna stawka obowiązuje nas już od ponad 5 lat od roku 2009. W artykule pominięty zostanie jednak fakt czy nie czas już na zmiany w progach podatkowych.

Progi

Tak jak wspomniane wyżej obowiązują nas dwa progi podatkowe, pierwszy z nich obowiązuje osoby o dochodach rocznych nie przekraczających kwoty 85 528,00 złotych i wynosi wyżej wspomniane 18% podatku. Drugi próg natomiast obowiązuje osoby o dochodach rocznych przekraczających kwotę 85 528,00 złotych i wynosi wyżej wspomniane 32% podatku.

Przy obliczaniu pierwszego progu podatkowego należy odliczyć od niego kwotę zmniejszającą podatek w wysokości 556,02 zł. która związana jest z kwotą wolną od podatku. Natomiast drugi próg podatkowy odlicza się przed przekroczeniem progu w skali podatku 18% a nadwyżkę kwotowa po przekroczeniu progu 32%.

Nie przekroczenie I progu i kwota wolna od podatku

Osoby którym nie dane było przekroczyć I progu podatkowego kwota wolna od podatku może nieco pomóc. Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3 091 zł. Nie dość że zmniejsza ona podatek o 556 zł i 2 gr to dodatkowo jeżeli nie przekroczą one tej sumy w zarobkach w przeciągu roku, przysługiwać będzie zwrot podatku w wysokości wyżej wymienionej sumy ponad 500 złotych. Pomimo wszystko nie przekroczenie kwoty wolnej od podatku mimo iż oznacza brak opłat dla fiskusa nie zwalania podatnika z wysłania rozliczenia podatkowego.

Rozliczenie jest obowiązkowe

Każdy kto miał dochody musi się rozliczyć z fiskusem, nie ważne czy był osobą z I czy z II progu podatkowe lub nie przekroczył kwoty wolnej od podatku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.