Włos jest zrogowaciałym wytworem naskórka, zbudowanym głównie z kreatyny. Szacuje się, że na głowie człowieka jest od 100 do 150 tysięcy włosów. Utrata 50 do 100 włosów każdego dnia nie jest niczym niezwykłym – w wyniku czesania, mycia czy suszenia włosów. Jednak gdy nasze włosy ulegają osłabieniu w wyniku działania różnych szkodliwych czynników.Jakie są zatem przyczyny wypadania włosów?

Co może powodować osłabienie włosów?

Istnieje wiele czynników, które wpływają negatywnie na kondycję włosów. Jednym z nich mogą być zabiegi kosmetyczne. Intensywne prostowanie włosów, używanie lokówki, a także farbowanie, częste rozjaśnianie a nawet zabieg trwałej ondulacji może spowodować nadmierną łamliwość włosów. Kolejnym powodem może być nieodpowiednia dieta. Brak odpowiednich składników odżywczych może powodować osłabienie struktury włosa. Także wiele chorób jest przyczyną wypadania włosów. Jedną z nich może być łuszczyca – czerwone wykwity, które zaatakują skórę głowy, a także nadmierny podział naskórka może przyczynić się do wypadania włosów. Podobnie jest w przypadku grzybicy, która atakując naskórek powoduje zahamowanie wzrostu. W przypadku, gdy mamy do czynienia z łojotokowym zapalaniem skóry, możemy również spodziewać się podobnych objawów. Także popularny łupież może być przyczyną usuwania włosów. Co prawda łupież suchy wygląda jedynie nieefektownie, jednak gdy zaatakuje nas łupież tłusty, może on zahamować wzrost włosa tuż przy jego nasadzie. Brak odpowiednich witamin lub składników odżywczych może być także przyczyną. Anemia, zwłaszcza ta spowodowana niedoborem cynku, żelaza lub witaminy A może osłabić wzrost włosów.

Co jeśli zaczynam wyraźnie łysieć?

Najczęściej występujące jest łysienie androgenowe. Atakuje ono mężczyzn między 25 a 40 rokiem życia. Jednak kobiety również są nim zagrożone, aczkolwiek w znacznie mniejszym stopniu. Jego schemat działania polega na tym, że pewien enzym wywołuje zamianę testosteronu w dihydortestosteron. Różnica  między nimi polega na tym, że ten drugi powoduje usuwanie włosów. Po zauważeniu u siebie pierwszych objawów, warto udać się do lekarza. Leczenie jest bardzo proste, jednak skuteczne. Polega na podaniu inhibitora, który hamuje produkcję enzymu, a następnie podaje się minoxidil, który powoduje wzrost włosa. Także kobiety, które dopiero co urodziły, mogą być narażone na tratę włosów. W ciele kobiety po 3-4 miesiącach od rozwiązania, gwałtownie spada poziom hormonów, konkretnie estrogenów. Podobnie jest w przypadku odstawienie tabletek antykoncepcyjnych, a także w okresie menopauzy. Nie należy uznawać tego jako normalną kolej rzeczy, ponieważ utrata włosów nie jest konieczna.

Jak dbać o włosy?

Obecnie w aptekach, a także drogeriach można się zaopatrzyć w specjalne szampony oraz odżywki, które mają za zadnie wzmocnić i odżywić strukturę włosa. Jednak nie należy traktować tych preparatów, jako środków leczniczych, ponieważ nie powodują one wzrostu włosów. Warto przy każdym myciu głowy wykonać delikatny masaż skóry, ponieważ poprawia on ukrwienie w tym rejonie, a co za tym idzie, składniki odżywcze są dostarczane w większej ilości. Nie należy zapominać o odpowiednim sposobie odżywiania, ponieważ do wzrostu włosa potrzebne są białka, węglowodany, a także tłuszcze i witaminy. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów warto udać się do specjalisty, który oceni stan naszych włosów, a także pomoże rozwiązać problem wypadania włosów. Pamiętajmy, ze wypadnie włosów może być powodowane przez stres, ale też przez poważne choroby, których leczenie należy rozpocząć jak najwcześniej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.