Dermabrazja na rozstępy to wielki ratunek w radzeniu sobie z nieestetycznymi pręgami znajdującymi się na ciele naszych nóg, brzucha, piersi, a nawet ramion.  Jest ostateczną metodą w usuwaniu rozstępów, których nie da się już wyeliminować w sposób nieinwazyjny. Pomaga poczuć się atrakcyjniej i pewniej.

Czym w ogóle są rozstępy?

Rozstępy to białe lub czerwone prążki występujące za zwyczaj u osób posiadających nadwagę, jak również u kobiet dojrzewających, przekwitających i u kobiet będących w ciąży. Początkową fazą powstawania rozstępów jest tworzenie się rozstępów zabarwionych na kolor czerwony. Etap rozstępów czerwonych to faza możliwa do całkowitego wyleczenia i wyeliminowania nieestetycznych poprzecznych pręg poprzez stosowanie odpowiednich kosmetyków, żeli, kremów oraz poprzez wykonywanie masaży i innych zabiegów w salonach kosmetycznych. Kolejnym etapem tworzenia się poprzecznych linii na ciele jest zmiana czerwonych rozstępów w białe, które już zdecydowanie ciężej usunąć. Zapewne wiele osób zadaje siebie pytanie, czym tak dokładnie, z naukowego punktu widzenia są rozstępy. Otóż za powstanie źle wyglądających prążków odpowiadają hormony, które są produkowane przez nadnercza. W czasie, gdy wytwarzana jest zbyt duża ilość hormonów tworzy się jak gdyby blokada, tworząca zator dla fibroblastów, to jest dla komórek białkowych odpowiedzialnych za produkcje włókien białkowych to znaczy kolagenu i elastyny, a wtedy osłabiona zostaje skóra, która pozbawiona jest w rezultacie swojej elastyczności.  Powszechnymi powodami powstawania rozstępów jest fakt, iż w momencie, kiedy ciało nabiera coraz większej masy skóra nie może nadążyć z rozciąganiem się i wtedy zaczyna pękać. Powodem powstawania nieestetycznych pręg może być źle dobrana dieta, efekt jo-jo, skłonności genetyczne oraz zażywanie leków posiadających w swym składzie glikokortykosteroidy.

Na czym polega dermabrazja?

Dermabrazja na rozstępy to metoda usuwania zmian skórnych polegający na ścieraniu wierzchniej warstwy skóry. Zabieg wykonywany jest przez specjalistów urządzeniem podobnym do szlifierki używanej w stolarniach do oczyszczania drewna. Osobą wykonującą ową procedurę jest odpowiednio do tego przygotowany chirurg plastyk. Sam zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub lekkiej narkozie i trwa od trzydziestu minut do dwóch godzin.  Dermabrazja na rozstępy podzielona jest na kilka etapów. Pierwszą fazą działania chirurga jest manualne dokonywanie złuszczenia skóry za pomocą drobnoziarnistego chirurgicznego papieru. Następną czynnością specjalisty jest rozpoczęcie mechanicznego ścierania kolejnych warstw skóry przy pomocy walca ściernego, czyli mechanicznego urządzenia napędzanego elektrycznie z wirującą nakładką i ostrą szczoteczką. Zabieg zakończony jest aplikacją warstwy antybakteryjnego preparatu na poddawane ścieraniu części ciała lub też na nałożeniu substancji mającej za zadanie chronienie odsłoniętych tkanek. Sam przebieg zabiegu może sprawiać wrażenie czynności nieco drastycznej, ale w rzeczywistości wygląda to nieco mniej szokująco, poza tym dermabrazja przynosi niezwykle zadowalające efekty.  Obrzęk i pozabiegowy ból utrzymują się za zwyczaj około dwóch tygodni, w tym okresie pomagają przetrwać środki działające przeciwbólowo. Gojącej się skóry pod żadnym pozorem nie wolno usuwać, ani drapać, aby nie doprowadziło to do powstania miejscowych blizn. W czasie rekonwalescencji należy w szczególności dbać o higienę poprzez smarowanie złuszczonych miejsc maściami antybiotykowymi. Efekt zauważalny jest po kilkunastu tygodniach od zabiegu, ale zdecydowanie warto tak długo czekać, aby móc się cieszyć gładszą skórą. Dzięki tej mechanicznej formie ścierania zmian skórnych można na zawsze pozbyć się kłopotliwego problemu brzydko wyglądających rozstępów. Tkanka skórna odbudowująca się po zabiegu dermabrazji jest gładka bez śladu nieestetycznych pręg.  Oprócz dermabrazji mechanicznej istnieje tez inny rodzaj usuwania rozstępów, a mianowicie dermabrazja laserowa. Podobnie jak poprzedni typ usuwania „rozstąpionej” skóry i ta forma jest bolesna, dlatego wykonuje się ja tak także w znieczuleniu miejscowym lub narkozie. Chirurg nakierowuje światło laserowe na rozstępy i ogrzewa je do momentu odparowania, w wyniku tego usunięty zostaje naskórek i wierzchnia warstwa skóry właściwej. Po skończonym zabiegu lekarz postępuje identycznie jak podczas dermabrazji mechanicznej. Przez trzy tygodnie po zabiegu skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona, może bolec i drętwieć. W tym czasie nie należy wykonywać żadnego fizycznego wysiłku dbając o higienę odnawianej skóry. Efekt widoczny jest już po kilku miesiącach.

Przeciwskazania do wykonywania dermabrazji na rozstępy

Dermabrazja na rozstępy pod żadnym pozorem nie powinna być wykonywana u osób posiadających zmiany skórne takie jak brodawki, pieprzyki, trądzik oraz opryszczkę. Poza tymi przeciwskazaniami mechanicznego i laserowego usuwania szpecących pręg dokonywać zabiegu tego nie mogą osoby z zaburzeniami immunologicznymi, z przebarwieniami skórnymi, chorujące na cukrzycę, jak również posiadający ciemną karnację i zażywający niektóre środki antykoncepcyjne.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.