Aparatura pomiarowa mimo iż nie jest używana na co dzień stanowi niezbędny element funkcjonowania gospodarstwa domowego. Systemy odczytowe wodomierzy ułatwiają odczyt zużytej wody w każdym domu. Do tego celu służą wodomierze. Od lat w naszych domach królują wodomierze analogowe, które są niewielkie, niezawodne i bardzo proste w obsłudze.

Jednak coraz częściej są one zastępowane wodomierzami cyfrowymi, które jeszcze bardziej ułatwiają użytkowanie i odczyt parametrów. Te małe urządzenia są nieocenione przy rozliczaniu się z rachunków za wodę oraz kontrolowanie jej zużycia.
Odczytanie aktualnej temperatury wody umożliwiają nam czujniki temperatury. Ich zastosowanie w obecnym świecie jest bardzo szerokie.

Mogą być wykorzystywane zarówno w każdym gospodarstwie domowym do pomiaru temperatury wody w ogrzewaniu centralnym jak i w dużych przedsiębiorstwach do pomiaru dużych temperatur w kotłach. Do czujników temperatury najczęściej podłączone są mierniki, które pozwalają na odczyt parametrów z czujnika.

Jednym z elementów systemu sterowania są regulatory. Mogą występować regulatory ciśnienia, temperatury, itp. Są one elementem powszechnie używanym w różnego rodzaju instalacjach wodociągowych. Głównym zadaniem tych regulatorów jest stabilizacja ciśnienia wody. W obiegu występują również regulatory przemysłowe np. regulator proporcjonalny, regulator całkujący.

Oprócz czujników temperatury, regulatorów do urządzeń pomiarowych możemy zaliczyć rejestratory. Ich zadaniem jest dostarczanie informacji o przebiegu pewnych parametrów w różnego rodzaju procesach technologicznych. Główny podział rejestratorów jest wyróżniony na podstawie tego na czym zapisywane są informacje. Istnieją rejestratory papierowe i cyfrowe. Jednak znacznie częściej wykorzystywane są rejestratory cyfrowe wyposażone w układy elektroniczne. Są znacznie łatwiejsze w obsłudze, a cyfrowy zapis pozwala im na przesłanie danych do komputera.

Do aparatury pomiarowej zaliczamy również ciepłomierze kompaktowe. Ciepłomierze można spotkać w większości gospodarstw domowych. Te niewielkich rozmiarów urządzenia umożliwiają dokładne pomiary energii cieplnej. Jednak nie mogłyby one działać bez czujników temperatury. Niektóre zestawy ciepłomierzy wyposażone są w: przetwornik przepływu, integrator, czujniki temperatury. Ciepłomierze kompaktowe są łatwe w użytkowaniu, a ich zaletą jest to że nie przyciągają wzroku dzięki odpowiednim obudowom.

Jak widać w naszym otoczeniu występuje coraz więcej przyrządów kontrolno-pomiarowych, które ułatwiają odczyty, a także rozliczenia.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika