Rodzajów whisky jest naprawdę wiele. Warto znać je wszystkie, by potem móc bez problemu wybrać najodpowiedniejszą dla naszego podniebienia. Zacznijmy od tych z wyższej półki:

Single Malt – w procesie produkcji wykorzystywany jest tylko jeden rodzaju słodu uzyskiwany z danego zboża. Bardzo istotnym czynnikiem w procesie powstawania single maltów jest tradycyjne suszenie słodu na klasycznych, torfowych paleniskach. Dzięki temu whisky nabiera charakterystycznego, niepowtarzalnego aromatu. Single malt podlega długiemu procesowi dojrzewania w specjalnych beczkach. Koneserzy whisky twierdzą, że w wypadku single maltów bardzo istotne jest też miejsce produkcji. Prawdziwym zagłębiem jest kraina Speyside w Szkocji.Najwybitniejsi degustatorzy potrafią tylko i wyłącznie po smaku poznać z jakiego regionu pochodzi dany trunek. Każda beczka ma bowiem swój oryginalny aromat.

Blended/pure malt whisky – powstaje z mieszanki kilku single matów. Ten rodzaj whisky jest już tańszy i mniej ceniony.

Grain i blended whisky – pierwsza z nich, wyprodukowana z ziaren kilku zbóż, najczęściej z żyta, kukurydzy, pszenicy i jęczmienia, jest poddana tylko jednemu procesowi destylacji . Grain whisky dojrzewa najkrócej, bo z reguły tylko pięć lat. Jeśli chodzi o blended to jest to mieszanka różnych single malt i grain whiskies, najczęściej w proporcjach 40 /60 procent. W tej grupie można znaleźć najlepszą whisky Chivas  która została stworzona z trzydziestu różnych destylatów, dojrzewających co najmniej dwanaście lat. Ten rodzaj whisky znajduje się najniżej w hierarchii i produkowany jest na przemysłową skalę. Nie mniej i tu można znaleźć prawdziwe perełki.

Wbrew pozorom whisky w Polsce jest dość powszechnie dostępna. I mowa tu nie tylko o trunku z najniższej półki. Oczywiście nie znajdziemy na półkach naszych sklepów tak dużego wyboru, jak w innych krajach, na przykład w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, czy Japonii. Nie mniej jednak sprawa wygląda całkiem przyzwoicie W internecie bez problemu można znaleźć godną uwagi butelkę whisky, i co bardzo istotne,  w  równie rozsądnej cenie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika