Rządowy program „Rodzina na swoim” pierwotnie powstał z myślą o młodych małżeństwach i osobach samotnie wychowujących dzieci. Teraz jednak furtka otwiera się również dla singli.

Dzięki pomocy państwa kupno mieszkania jest mniejszym obciążeniem dla budżetu, ponieważ państwo spłaca sporą część odsetek kredytu zaciągniętego na zakup własnego M. O ile taki został przyznany w polskich złotych.

Od 2011 roku przywilej skorzystania z dofinansowania części kredytu z budżetu państwa będą miały osoby samotne. Rząd w ten sposób wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i pomaga w zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych singli. Z programu będzie można skorzystać do 31 grudnia 2012 roku.

single na swoimTym bardziej jest to cenne, że obecnie samodzielne życie rozpoczynają osoby z wyżu demograficznego lat 1978-86. Tym samym interesują się rynkiem nieruchomości. Ich możliwości, bez pomocy państwa są jednak ograniczone. Nie wszystkich stać na spłacanie wysokich rat kredytu z własnego portfela.

Plany poszerzenia katalogu osób, którym przyznawany będzie kredyt preferencyjny przewidują jednak pewne warunki. Dofinansowanie z budżetu państwa będzie udzielane tylko do mieszkań o maksymalnej powierzchni 30 m kw – to mało, ale jednej osobie wystarczy. Sprecyzowany jest też wiek potencjalnego kredytobiorcy. Nie może on przekroczyć 35 roku życia.

Chętnych z pewnością nie będzie brakowało. Kredyt z dopłatą do oprocentowania zwiększa szansę na posiadanie własnej nieruchomości, bo znacząco odciąża budżet singla.

Z nowych ustaleń cieszą się też deweloperzy, którzy z niecierpliwością czekają na start programu dla singli. Zyski firm deweloperskich uzależnione są przecież od zachowań banków i polityki kredytowej. Większe dopłaty do mieszkań, to dla nich pewny zysk. A wzrost popytu w 2011 r. na kawalerki lub małe mieszkania dwupokojowe jest pewny. To daje podstawę, by twierdzić, że powstawały będą nowe inwestycje, a zastój zostanie zażegnany.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika