Bywa i tak, że funkcjonujące do tej pory ogrzewanie domu okazuje się albo niewystarczające, albo wadliwe i często psujące się, albo mało ekonomiczne. Czy możliwa jest modernizacja instalacji grzewczej w domu? Oczywiście, że tak. Może ona dotyczyć wymiany kotła, grzejników, można również pokusić się o montaż pompy albo dodatkowych zaworów.


Jeśli kieruje nami przede wszystkim chęć wygody może ona być podyktowana np. doprowadzeniem w okolicy gazociągu z gazem ziemnym. Ogrzewanie domu gazem ziemnym jest bardziej ekonomiczne, niewątpliwie na jego korzyść przemawia również wygoda użytkowania. Cena gazu mimo to ciągle idzie w górę, stąd równie częste są sytuacje odwrotne: wymiana kotła gazowego na kocioł węglowy lub drewno. Kotły na gaz płynny czy też olej opałowy to wygoda i komfort, ale droższa eksploatacja. Równie komfortowe użytkowanie zapewnić może ogrzewanie, którego źródłem jest energia elektryczna.
Nieopłacalna naprawa istniejącej instalacji grzewczej staje się często powodem wymiany kotła, ale i rur, grzejników, pomp czy komina. Komin jest chyba najczęściej wymieniany przy zmianie kotła, gdyż jeśli przeznaczony jest do kotła na paliwa stałe nie nadaje się do odprowadzania spalin z kotła gazowego czy olejowego. Decydując się na kocioł gazowy czy olejowy należy również wymienić naczynie zbiorcze z otwartego na zamknięte, do którego nie ma dostępu powietrze będące przyczyną korozji i odkładania się kamienia. Modernizując ogrzewanie domu warto zamontować pompę obiegową, która wymusza przepływ wody w rurach. Bywa, że jest ona fabrycznie montowana w kotłach.
Modernizacja instalacji grzewczej spowodowana chęcią zyskania większej przestrzeni dotyczy głównie znajdujących się w kuchni i w łazience elektrycznych lub gazowych podgrzewaczy wody. Wówczas decydując się np. na instalację kotła gazowego lub olejowego warto wziąć pod uwagę kupno kotła dwu-funkcyjnego z podgrzewaczem przepływowym.
Kolejnym powodem, dla którego sporo osób decyduje się na zmianę ogrzewania jest ekologia. Chodzi tutaj głównie o taki sposób ogrzewania domów, który wykorzystuje energię odnawialną. Może ona być czerpana z gruntu, wody, powietrza oraz z energii słonecznej. To nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne.
Wymiana grzejników to najczęściej decyzja podyktowana chęcią zmiany wystroju wnętrza.
Modernizacja w sposobie ogrzewania domu jest więc możliwa i chyba korzystna. Zwłaszcza gdy stoi za nią wymiana nieekologicznej i mało ekonomicznej instalacji grzewczej na nowoczesną, tańszą w eksploatacji i wygodną w użytkowaniu formę ekologicznego ogrzewania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika