W dzisiejszych czasach komunikacja zapośredniczona, określana skrótem CMC (ang. computer mediated communication) to popularna forma porozumiewania się przy pomocy komputera. To konwersacje nie tylko za pomocą słowa pisanego, ale również pogawędki głosowe, a nawet wideo. Są to właściwie rozmowy za darmo, gdyż nie są dodatkowo płatne i można je prowadzić w ramach abonamentu za dostęp do Sieci.

Internet jest już tak powszechnym narzędziem komunikacji międzyludzkiej, że skutecznie wyparł standardową pocztę, a powoli to samo dzieje się z tradycyjnymi rozmowami telefonicznymi. Ogromna różnorodność komunikatorów dostępnych często całkowicie bezpłatnie powoduje, że komunikacja w Internecie stała się niezwykle popularna. Programy te, umożliwiają bowiem nie tylko pogawędki za pomocą tekstu, ale również rozmowy głosowe a nawet wideo konferencje. Koszt takowych konwersacji jest często niewielki, a bardzo często są to rozmowy za darmo, ponieważ użytkownik nie ponosi żadnych dodatkowych opłat za połączenia głosowe lub wideo pogawędki z inną osobą. Wszelkie konwersacje tego typu zamykają się w opłatach comiesięcznego abonamentu za dostęp do Internetu. Wszystko to sprawia, że użytkownicy chętnie korzystają ze swobodnego kontaktu ze światem za pomocą komputera, mikrofonu, słuchawek czy kamery internetowej.

Nadal najbardziej popularną formą porozumiewania się użytkowników w Sieci jest poczta elektroniczna i komunikacja synchroniczna za pomocą programów typu Gadu Gadu, IRC, icq, etc. Jeśli nie używamy do komunikacji mikrofonu ani kamery internetowej, to nie słyszymy głosu, nie widzimy gestów i mimiki rozmówcy. W związku z tym przez ostatnie lata rozwinął się i nadal rozwija tzw. parajęzyk internetowy. Są to elementy pozawerbalne, dzięki którym możemy odczytywać znaczenie emocjonalne słów pisanych. Najpopularniejszą ich formę stanowią tzw. emotikony/emotki. Są to symbole graficzne mające za zadanie przekazywanie emocji. Od najprostszych jak uśmiech 🙂 po bardziej skomplikowane :Q jak palenie papierosa. Generalnie panuje opinia, że emotikony są dobrym środkiem, by rozmówcy lepiej się rozumieli i mogli dokładniej przekazywać emocje i myśli. Warto jednak pamiętać, iż mimo powszechnej aprobaty, nie wszyscy emoty lubią, a tym bardziej chcą je stosować w przekazie treści.

Zdaniem ekspertów, komunikacja zapośredniczona nie jest z góry skazana na nieosobistą i ubogą formę porozumiewania się. Internet nieustannie i dynamicznie się zmienia, dzięki czemu komunikacja CMC staje się coraz bogatsza i szerzej stosowana.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika