nogiOsoby, które mają do czynienia z rozstępami wiedzą, że ich tworzenie się jest związane z szybką utratą elastyczności skóry. Co więcej – zdają sobie sprawę z tego, iż stosowanie kosmetyków antyrozstępowych i prowadzenie aktywności sportowej pozwoli na zachowanie dobrej sprężystości wytrzymałości skóry. Z drugiej jednak strony zbyt intensywny wysiłek może przyczynić się do powstania tych nieestetyczny prążków. Jak się bowiem okazuje – rozstępy a sport są ściśle powiązane. I w związku z tym rodzi się pytanie czy warto ćwiczyć? A jeśli tak, to w jaki sposób można uchronić swe ciało przed powstaniem nieestetycznych pasm?

Przyczyny rozstępów – sport?

Jak się okazuje sport ma sport wpływ na powstanie rozstępów. Jak wiadomo – te nieestetyczne prążki tworzą się w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry – powyżej granic jej wytrzymałości. I trzeba zaznaczyć, że u licznych sportowców jest to „zjawisko” dość często spotykane. U nich bowiem dochodzi do szybkiego wzrostu (a raczej rozrostu) mięśni. W efekcie dochodzi do szybkiego zerwania włókien kolagenowych ( stanowiących naturalną „barierę ochronną” dla skóry). To zrywanie jest oczywiście możliwe, bowiem osłabione włókna kolagenowe (pod wpływem niekorzystnego oddziaływania kortyzolu – wydzielanego w nadmiarze u osób ćwiczących) nie wytrzymują zbyt dużego naporu i pękają – tworząc widoczne rozstępy.

Nieestetyczne poprzeczne pasma u sportowców najczęściej pojawiają się na skórze barków, pleców, a ponadto – na klatce piersiowej i w okolicy pach. Rozstępy pojawiają się najczęściej u osób profesjonalnie uprawiających spoty siłowe, niemniej jednak mogą dotykać i amatorów ćwiczeń.

Czy można skutecznie pozbyć się rozstępów?

Oczywiście! Można pozbyć się rozstępów, niemniej jednak nie będzie to zbyt łatwe zadanie. Trzeba wykazać się systematycznością i zawziętością, by uzyskać jak najlepsze efekty. Niestety nie wszyscy mężczyźni zdają sobie sprawę z „prążkowego zagrożenia”. Wszakże rozstępy od razu się nie pojawiają na skórze. Dopiero – gdy są już w fazie zapalnej – są bardzo widoczne. I wówczas to panowie podejmują pierwsze kroki zmierzające do likwidacji problemu. Warto tylko zaznaczyć, iż zdecydowanie się na zwalczanie czerwonych rozstępów jest najlepszym rozwiązaniem. Bowiem takie pasma są znacznie łatwiejsze do „unieszkodliwienia”. A jeśli na skórze zauważymy już perłowe rozstępy, to trzeba przygotować się na znacznie bardziej zaciekłą walkę. Osiągnięcie dobrych efektów będzie możliwe nie tylko poprzez zastosowanie kosmetyków na rozstępy, ale przede wszystkim poprzez zastosowanie zabiegów.

Sposoby na likwidację nieestetycznych prążków

Jednym ze sposobów na rozstępy jest zastosowanie kremów. Są one polecane szczególnie w sytuacji, gdy an skórze mamy widoczne prążki o czerwonkawym zabarwieniu. Dobre efekty przynosi systematyczne aplikowanie dobrych kosmetyków w połączeniu z masażem skóry.

Warto zaznaczyć, że by kremy na rozstępy okazały się naprawdę efektywne (przyniosły oczekiwane pozytywne rezultaty) powinny posiadać odpowiedni skład. Jak się bowiem okazuje – użycie właściwych substancji składowych, jak kolagen, może znacznie usprawnić zwalczanie problemu. Dzięki kolagenowi skóra staje się znacznie bardziej wytrzymała, co oczywiście wzmacnia skórę. Dodatkowo – w kosmetyku antyrozstępowym nie powinno zabraknąć substancji mających istotny wpływ na odnowę komórkową i regenerację skóry.

Jeżeli mamy zamiar faktycznie zredukować rozstępy, to powinniśmy pamiętać również o tym, ze systematyczna aplikacja sprawdzonego kosmetyku będzie jak najbardziej polecana. Bardzo dobrze jest, gdy krem nakładamy na skórę nawet dwa razy dziennie. Co więcej – powinniśmy zadbać o to, by codzienne aplikowanie kosmetyku, połączone było z wykonywaniem delikatniejszego masażu. Dzięki temu poprawi się krążenie i wówczas cenne substancje z kosmetyku, będą szybciej i efektywniej działały.

Kolejnym rozwiązaniem problemów z rozstępami – szczególnie znajdującymi się w fazie bliznowacenia jest zastosowanie odpowiednich zabiegów.

Przy likwidowaniu perłowych rozstępów pomocne może się okazać zastosowanie peelingów chemicznych. Jeżeli borykamy się z głębszymi prążkami, to warto spróbować chemabrazji z kwasem TCA. Dla mniej rozległego problemu poleca się użycie peelingów z kwasem glikolowym. Innym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegom laserowym. Najlepsza okazuje się być dermabrazja laserowa.

Dodatkowo – nadal obowiązuje stosowanie dobrych kosmetyków na rozstępy, a ponadto stosowanie masażu. Tylko w taki sposób można uporać się z nawet najbardziej uporczywymi rozstępami.

Kilka słów podsumowania

Warto na zakończenie zaznaczyć, że mimo, iż sportowcy są narażeni na powstawanie nieestetycznych pasm, to jednak nie warto rezygnować z aktywności ruchowej. Jest to jeden z elementów, który pozwala zachować elastyczną skórę. Trzeba tylko odpowiednio zadbać o swe ciało, tak, by zminimalizować ryzyko pojawienia się rozstępów w przyszłości. Jak się okazuje – wystarczy tylko na skórę regularnie aplikować dobre kremy na rozstępy i masować skórę. Takie działania z pewnością pozwolą mieć gładkie i wysportowane ciała – bez widocznych rozstępów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika