Gdybyśmy zapytali dziesięć przypadkowych osób, jakie według nich jest najpopularniejsze hobby w Stanach Zjednoczonych, to jakie odpowiedzi byśmy uzyskali? Pewnie oglądanie telewizji, sport, czy wędkarstwo byłyby w przewadze. Odpowiedź może być jednak szokująca, ponieważ najpopularniejszym hobby w Stanach jest… scrapbooking.

Przebił on nawet tak uwielbianego przez Amerykanów golfa. Ale co to właściwie jest? Otóż nazwa scrapbookingu wzięła się od angielskiej nazwy albumu na pamiątki i zdjęcia rodzinne („scrapbook”), bo to właśnie ich przede wszystkim ta czynność dotyczy. Dziś to nade wszystko metoda ozdabiania pojedynczych stron w albumach na fotografie.

Podstawowymi materiałami, jakich używa się w scrapbookingu są nożyczki, którymi wycina się profil, papier kolorowy, ozdobne nity i ćwieki, oraz przyrządy do złożenia tego wszystkiego w jeden projekt, wśród których znajdziemy np. klej. Niektórzy, nieco bardziej zaawansowani scrapbookerzy, wykorzystują narzędzia takie, jak specjalistyczne farbki i mazaki, dekoracyjne pieczątki, szablony, czy kolorowe proszki. Sporo przykładów prac wykonanej w tej technice można znaleźć na stronie http://www.decobazaar.com/tagi.php?tag=scrapbooking a poniżej znajdują się wybrane z niej projekty.

 Kartka okolicznościowa proj. Magda(i)Lena

Album dla chłopca proj. gooseberry

Dzięki nowoczesnej technologii powstała także odmiana tegoż hobby zwana digital (cyfrowym) scrapbookingiem. W ten sposób możemy obrobić zdjęcie w formie cyfrowej w dowolny sposób i wydrukować je w gotowej, ostatecznej już formie, nie marnując przy tym materiałów i nie ryzykując zabrudzenia ani zagracenia stanowiska pracy. Co ciekawe, w scrapbookingu zdjęcie jest często tylko pretekstem do dobrej zabawy, w której trakcie tak naprawdę schodzi ono na dalszy plan.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika