Śmierć bliskiej osoby – odczytanie testamentu – odziedziczenie spadku. To schemat pojawiający się życiu wielu z nas, nie zawsze jednak przynoszący nam powód do radości. Bardzo często śmierć bliskiej osoby to dopiero początek kłopotów jakie na nas spadają.

Odziedziczony spadek nie musi być bowiem wartościowym majątkiem, który poprawi stan naszych finansów, lecz wręcz przeciwnie sprawi, że nabawimy się niemałych kłopotów finansowych.

Jak powszechnie wiadomo, odziedziczyć po zmarłym można nie tylko wartościowy majątek, lecz również jego zobowiązania finansowe czyli po prostu długi. Niespłacone kredyty okazują się zmorą nie jednego spadkobiercy, a często dochodzi do sytuacji, że przyjmując spadek nie mamy nawet świadomości tego, że w jego skład wchodzi duże zadłużenie wobec banków i nie tylko. Co zrobić w takiej sytuacji? Najprościej od razu zwrócić się do adwokata czy kancelarii z prośbą o udzieleni porady prawnej oraz wskazanie niezbędnych kroków jakie należy podjąć w tej sytuacji, bo prawdopodobnie sami sobie nie poradzimy…

Istnieją jednak sposoby, by uchronić się przed koniecznością spłaty odziedziczonych długów. Pierwszy z nich to odrzucenie spadku po zmarłym w całości. Jeśli od początku mamy świadomość, że w skład spadku wchodzą niespłacone zobowiązania, które w znaczącym stopniu przewyższają wartość majątku, warto dokonać od razu tej czynności, nie czekając na wizytę przedstawicieli firm windykacyjnych. Należy jednak pamiętać, że obowiązuje nas 6 miesięczny termin, a po upływie tego czasu odrzucenie spadku będzie już niemożliwe. Istotną sprawą jest również to, by dopilnować, aby dzieci również dokonały tej czynności i nie zostały obciążone długami, a w przypadku gdy są niepełnoletnie powinniśmy wykonać to w ich imieniu.

Kolejnym sposobem, by ustrzec się negatywnych konsekwencji płynących z faktu odziedziczenia spadku, to przyjęcie go wraz z dobrodziejstwem inwentarza. W tej sytuacji będziemy odpowiadali za długi zmarłego jedynie do wartości odziedziczonego majątku. W związku z tym, jeśli po pewnym czasie okaże się, długi są znacznie większe niż początkowo przypuszczaliśmy, to i tak mamy pewność, że nie będziemy zmuszeni do zapłaty większej kwoty niż cała wartość majątku, a nasza sytuacja finansowa się nie pogorszy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie posiadamy pełnej wiedzy o stanie spadku po zmarłym i nie możemy całkowicie wykluczyć, że w jego skład nie wchodzą żadne zobowiązania. Należy również zaznaczyć, że według przepisów prawa, osoby niepełnoletnie zawsze dziedziczą wraz z dobrodziejstwem inwentarza.

Można również zdecydować się na przyjęcie spadku wprost, chociaż jest to bardzo ryzykowne postępowanie i w żadnym stopniu nie chroniące nas przed długami po zmarłym. W tej sytuacji nie będziemy mogli podjąć już żadnych kroków, oczywiście poza całkowitą spłatą zadłużenia. Wielu z nas jednak decyduje się na taki obrót sprawy, aby po prostu uniknąć długich procesów sądowych i ostatecznie uregulować kwestie spadku. Jest to działanie co najmniej nierozsądne, a jego konsekwencje mogą być odczuwane przez długi okres czasu.

Decydując się na przyjęcie spadku warto skorzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w postępowaniach z dziedziny prawa spadkowego, lub po prostu udać się do adwokata i zaczerpnąć porady prawnej w danej sprawie. Pomocna może być również strona internetowa http://www.gieldaprawnikow.pl/, na której na pewno uzyskamy pomoc w kwestii rozwiązania sprawy spadku.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.