Jakość opon i nasz styl jazdy to czynniki które wpływają na to, jak długo nasza opona będzie spełniała swoje funkcje w sposób optymalny, ale to nie wszystko. Równie ważne jest odpowiednie przechowywanie ogumienia w okresie, kiedy nie jest ono używane. W jaki sposób zapewnić elementom wyposażenia samochodowego optymalne warunki leżakowania?

Mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest powierzenie naszych opon komuś z zewnątrz, kto zapewni im dobre warunki. Drugim wyjściem jest samodzielna organizacja miejsca na ogumienie. Wybór będzie zależał oczywiście od naszych warunków. Jeśli mamy możliwość zainwestować pewną sumę pieniędzy, warto pytać o przechowywanie opon w serwisach wulkanizacyjnych. Koszt takiego leżakowania wynosi około kilkadziesiąt złotych za jedną oponę na sezon. Nie są to jakieś wygórowane ceny, biorąc pod uwagę to, że warunki przechowywania są niemal idealne i mamy gwarancję, że na przykład przez zimę nic złego nie stanie się naszemu sprzętowi.

Jeśli zdecydujemy się ostatecznie na to, by stworzyć naszym oponom warunki do leżakowania we własnym zakresie, trzeba pamiętać o kilku ważnych sprawach. Musimy rygorystycznie przestrzegać zasad przechowywania ogumienia, bowiem jeżeli na opony będą oddziaływać jakiekolwiek negatywne czynniki, bardzo źle to wpływa na ich właściwości jezdne. W pomieszczeniu z oponami nie wolno przechowywać żadnych rozpuszczalników, benzyny, ani innych substancji ropopochodnych.

Nie chodzi jedynie o bezpośredni kontakt gumy z tymi preparatami. Należy unikać sytuacji, kiedy to trzymamy sprzęt gumowy do samochodu razem w jednym pomieszczeniu z tymi preparatami. Innym czynnikiem są odpowiednie warunki świetlne i temperatura otoczenia. Optymalne miejsce dla opon to pomieszczenie w miarę chłodne lub wentylowane, gdzie sprzęt nie będzie narażony na działanie ostrych promieni słonecznych. Dobrze, by garaż lub inne pomieszczenie było zaciemnione, suche i o stabilnej, niezbyt wysokiej temperaturze. Słońce bardzo negatywnie działa na elementy gumowe, powodując wysychanie i twardnienie surowca, z którego zostały wykonane.

Jeśli przechowujemy opony razem z felgami, najlepszą pozycją dla nich będzie zawieszenie. Można też przechowywać koła jedno na drugim poziomo jednak co jakiś czas warto przekładać koła, by uniknąć odkształcania się materii. Przed okresem leżakowania opon należy je dokładnie oczyścić oraz osuszyć. Dla lepszego efektu można je poddać myciu profesjonalnemu, jakie oferują często serwisy oponiarskie.

Jeśli będziemy pamiętać o wymienionych wyżej czynnikach i je zastosujemy, możemy być pewni, że nasze opony nie stracą swoich właściwości przez okres składowania i będą w pełni bezpieczne na drodze w kolejnym sezonie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika