Gryzonie stanowią dużą grupę zwierząt domowych. Bardzo chętnie trzymamy w domu chomiki, myszki czy króliki miniaturki. Coraz częściej w mieszkaniach pojawiają się również dawniej prawie nie znane szynszyle.

Decydując się na nowego domownika, którym będzie gryzoń trzeba bardzo dobrze się zastanowić. Przede wszystkim tak jak każde zwierzę tak samo chomik, królik czy szynszyla potrzebują właściwej opieki i pielęgnacji. Z posiadaniem zwierzęcia wiąże się również odpowiedzialność za nie. Mimo to jednak zwierzę w domu to wspaniały nauczyciel. Wprawdzie najczęściej uważamy, że najlepszym przyjacielem człowieka jest pies, ale warto wiedzieć, że myszce czy chomikowi też niedaleko do tego. Jeśli jednak chcemy, aby w naszym domu pojawił się zwierzak, trzeba się do tego bardzo dobrze przygotować.

 

Na początek należy zadbać o to, by miał gdzie mieszkać. W przypadku chomików i myszek może to być specjalne akwarium albo klatka. Większe gryzonie potrzebują klatek z wyraźnym przeznaczeniem dla wybranego gatunku. Tak więc dla szynszyli najlepsza jest klatka dla szynszyli, dla królika taka przeznaczona dla królików. Przed zakupem warto również przemyśleć dokładnie czy zamierzamy hodować jedno zwierzątko czy może większą ilość, ponieważ od tego uzależniona jest wielkość klatki.

 

Kiedy mamy już zakupioną klatkę dla pupila warto poszukać odpowiedniego wyposażenia. Przede wszystkim niezależnie czy będzie to klatka dla szynszyli, chomika czy królika musi być wyposażona w poidełko – czyli pojemnik do podawania wody oraz paśnik albo inne naczynie do podawania pokarmu. Dodatkowymi sprzętami, które powinny znaleźć się w klatce dla gryzonia jest domek, w którym zwierzę może odpocząć oraz przyrządy poprawiające jego sprawność takie jak karuzele, tunele, tory przeszkód itp.

 

Warto także pamiętać, że klatka dla szynszyli, królika czy innego zwierzaka wymaga również odpowiedniej wyściółki. Najczęściej jest to siano lub specjalnie przygotowane do tego celu trociny, które można zakupić w sklepie zoologicznym.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika