Jedną z wielu czynności, które należą do procesu tworzenia opony, jest wulkanizacja. To właśnie ona pozwala na ukształtowanie jej i nadanie wzoru bieżnikowi.

Wulkanizacja jest bardzo ważną czynnością w procesie tworzenia ogumienia. To w tym etapie uzyskuje się ostateczny kształt i wzór bieżnika w prasie wulkanicznej. Przypomina ona ogromne formy, które działają na zasadzie znanej wszystkim gofrownicy. Kształtują i wulkanizują tanią oponę na gorąco. We wspomnianych już formach są wyżłobione niezbędne informacje na temat producenta opony oraz dane, które są określone przez prawo. Tam również wyryty jest bieżnik, który pojawi się później na gumie. Proces jest wykonywany w temperaturze, która przekracza 300 stopni Celsjusza. Może to trwać 12 do 25 minut w zależności od tego, jakie wymiary posiada opona zimowa. Oczywiście mieszanki gumowe są różne, ale omawiany proces zawsze wygląda tak samo. Zmieniają się tylko informacje, które są umieszczane na oponach.

Wulkanizacja ogumienia jest jedną z ostatnich czynności wykonywanych podczas jego tworzenia. Jednak ma ona wielkie znaczenie, ponieważ w jej czasie powstaje bieżnik i cala struktura koła.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika