Jaka jest optymalna odległość pomiędzy samochodami poruszającymi się na drogach? Jeśli jesteś pewien, że zdołasz zatrzymać pojazd na krótkim odcinku drogi (zupełnie zresztą wystarczającym, jeżeli dysponuje się pełnosprawnym pojazdem i dostatecznym refleksem), może stosować zasadę odstępu półtora sekundowego, tzn. około 20 m przy 50 km/h, 40 m przy 100 km/h itd.

Jadąc 30 m czy 40 m za poprzedzającym samochodem kierowca musi wyczuć zachowanie swego poprzednika, tzn. zwalniać, gdy odstęp się zmniejsza (kierowca pojazdu z przodu zdjął nogę z pedału przyspieszania) oraz błyskawicznie przerzucać nogę na pedał hamulca, gdy zauważy światła hamowania.

Mniejsze odległości między pojazdami należy stosować w ruchu miejskim, większe na drogach pozamiejskich. Nie ma jednak żelaznych reguł warunkujących bezpieczny odstęp od poprzednika i dlatego zawsze należy się kierować zdrowym rozsądkiem, dyktującym warunki bezpieczeństwa.

Jednak nawet najbardziej doświadczony kierowca nie jest w stanie wyhamować, jeśli nie zadba wcześniej o stan opon. Przede wszystkim ogumienie powinno być wymieniane co sezon. Opony zimowe zakładamy, kiedy temperatura powietrza poniżej 7 stopni. Ponadto przynajmniej raz w miesiącu należy sprawdzać ciśnienia w kołach, bo to gwarancja naszego bezpieczeństwa na drodze.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika