Spawarka transformatorowa służy do wykreowania łuku elektrycznego. Łuk ten uwalnia olbrzymie ilości ciepła (4000 do 45000C), które pozwala na stopienie metali żelaznych i zespolenie ich z metalem o paralelnych właściwościach. Fundamentalną częścią spawarki będzie – jak sama nazwa pokazuje – transformator zasilany napięciem 230 lub 400 V. Przynosi on energię elektryczną o małym napięciu (45 do 60 V), lecz o bardzo wysokim natężeniu (40 – 350 A). Jeden z biegunów transformatora jest połączony z zaciskiem masy, drugi za to z zaciskiem elektrody.

Spawarka transformatorowa składa się z pięciu głównych elementów, którymi są: wyłącznik, regulator natężenia prądu, uchwyt elektrody, uchwyt masy oraz maska ochronna. Spawarki transformatorowe wykorzystywane są w celu spajania arkuszy blach, kątowników stalowych, rur i paralelnych materiałów. Ich najważniejszą korzyścią będzie brak opcji rozgrzewania przedmiotów, lecz należy w tym miejscu dodać, że w wyniku tego często urządzenie przegrzewa się. Następne zalety takiego gatunku sprzętów to: mała wrażliwość na uszkodzenia a ponadto niewielki koszt reperowania, niższy wydatek samego zakupu, jak i prosta budowa. Wielka waga, rozmiary jak i szeroki pobór energii to najistotniejsze wady tych spawarek.

Przyjrzyjmy się bardziej metodzie spawania, do jakiej przyda się spawarka transformatorowa. Należy w tym miejscu podkreślić, iż technika ta trochę różni się w zależności od grubości oraz kształtu łączonych składników. W przypadku spawania części płaskich musimy trzymać elektrodę prostopadle do powierzchni spawanych artykułów, które można unieruchomić zaciskami śrubowymi. Kiedy spoina będzie szeroka i cienka, trzeba spawać ją 2 razy. Po wzbudzeniu łuku trzeba balansować lekko elektrodą na lewo i na prawo. Surowce prostopadłe spajamy wstępnie, spawając punktowo w paru miejscach, bo takie przygotowanie uprości nam dalsze wykonywane zadania. W tym przypadku powinniśmy trzymać elektrodę pod kątem wynoszącym połowę kąta spawanych składników. Spawając grube materiały, czyli te, które mają 3 – 6 mm, powinniśmy wykonać spaw z obu stron. Przy łączeniu artykułów jeszcze grubszych, a więc takich, o grubości ponad 6 mm, powinniśmy zeszlifować skośnie ich krawędzie a ponadto zespawać je kilka razy. Przy spawaniu wielokrotnym powinniśmy pamiętać, żeby usunąć żużel z wszelkiej warstwy spawu. I na koniec kwestia, w jakiej trzeba zespawać duże materiały. W tym przypadku przed wykonaniem spawu ciągłego, elementy należy na początku połączyć, spawając punktowo co około 10 cm.

W trakcie produkcji nie można nie myśleć o ważnych regułach bhp, do jakich zalicza się między innymi włożenie odzieży ochronnej oraz maski spawalniczej.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.