Od jakiegoś czasu popularność w kuchni zdobywa szyba. Wypiera tym samym zwykłe płytki ceramiczne, które od lat królują w przestrzeni pomiędzy szafkami stojącymi a wiszącymi. Szyba ma swoje zalety i wady, dlatego decyzja zastanawiającego się Inwestora nie jest zbyt oczywista.

Największym plusem szyby jest jej powierzchnia – gładka i lśniąca, co ułatwia jej czyszczenia nawet z najtrudniejszych zabrudzeń. Nie mamy również kłopotu z fugami, które zazwyczaj nastręczają trudności w pielęgnacji. Śliska powierzchnia odporna na wszelkie detergenty, tłuszcze i chemie świetnie sprawdza się w tej roli.

Kolejna sprawa to estetyka i stylistyka. Jeszcze parę lat temu rynek nie dawał nam dużego wyboru kolorystycznego i materiałowego w tym zakresie. Obecnie jednak możemy liczyć na nieograniczone możliwości. Mamy więc do dyspozycji:

  1. Szybę zwykłą / hartowaną przezroczystą / matowioną / mleczną / mrożoną.
  2. Szybę zwykłą / hartowaną barwioną w masie.
  3. Szybę zwykłą / hartowaną laminowaną jednostronnie.
  4. Szybę zwykłą / hartowaną laminowaną dwustronnie.
  5. Szybę zwykłą / hartowaną podwójną z laminatem wewnątrz.

Szyba zwykła w kuchni sprawdza się w miejscach oddalonych o co najmniej 50cm od płyty gazowej i innych urządzeń wydzielających wysoka temperaturę podczas pracy. Za płytą gazową należy zastosować szybę hartowaną. Niestety nie mamy możliwości zamówienia w jednej tafli dwóch rodzajów wykończenia (aby szyba hartowana była tylko w miejscu, gdzie znajduje się płyta gazowa). Musimy zdecydować się na dwie lub trzy różne tafle na jednej ścianie, bądź na jedną taflę z szyby hartowanej na całą długość ściany.

Szyba barwiona w masie może mieć dowolny kolor ze standardowej palety RAL lub w niektórych firmach nawet z palety NCS (tysiące kolorów do wyboru). Szyba laminowana jedno-, dwustronnie pozwala na personalizację kuchni, poprzez możliwość zastosowania dowolnej fotografii z naszych albumów pamiątkowych, grafiki, tapety czy ulubionego plakatu. Warto, aby zdjęcie miało jak największą rozdzielczość, wtedy będzie bardziej wyraziste. Producenci proponują nam również gotowe rozwiązania w postaci zalaminowanych szyb ze wzorem z kolekcji danej firmy.

Ostatnią możliwością wykorzystania szyby w kuchni jest zastosowanie jej razem z oświetleniem taśmą lub listwą LED. Szkło montuje się do ściany w ramce aluminiowej albo w odsunięciu o kilka centymetrów od ściany, a w powstałą przestrzeń nakleja się taśmę LED, którą za pomocą pilota możemy sterować nadając wybrany kolor z dowolnego miejsca w domu. W tym przypadku zalecana jest szyba ze szkła mlecznego lub mrożona, która rozprasza światło LED i wprowadza odpowiedni nastrój do wnętrza.

Choć wydaje się nam, że już więcej możliwości wykorzystania szyby w kuchni nie ma, na pewno w ciągu kilku następnych lat pojawią się nowe rozwiązania, materiały i sposoby wykończenia przestrzeni pomiędzy szafkami górnymi a dolnymi. A to przecież zaledwie jedno z wielu miejsc, na które zwracamy uwagę projektując kuchnię.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika