Prace transformatorów po włączeniu do sieci można podzielić na trzy stany:
– stan jałowy: występuje gdy obwód strony wtórnej jest otwarty, a prąd wtórny wynosi zero.
– obciążenia: następuje po podłączeniu odbiornika do sieci zasilającej, zaznaczyć trzeba, że zmniejszenie impedancji (oporność obwodu elektrycznego) pociąga za sobą zwiększenie prądu wtórnego.
– zwarcia: urządzenie jest obciążone znamionowo, jeżeli prąd wtórny wynosi tyle samo co prąd znamionowy. W sytuacji gdy prąd wtórny jest większy od prądu znamionowego, transformatory są przeciązone. Po zwarciu uzwojenia wtórnego poprzez zmniejszenie impedancji obciążenia do zera, następuje stan zwarcia transformatora.

Prąd powstający w stanie jałowym transformatora płynie tylko w uzwojeniu pierwotnym i jest bardzo mały. Impedancję zwarcia wyznaczona zostaje na podstawie prób zwarcia wykonywany w warunkach laboratoryjnych. Zwarcie pomiarowe polega na tym, że po zwarciu zacisków uzwojenia wtórnego, uzwojenie pierwotne zasila się napięciem od zera do wartości, która sprawi że przez uzwojenia transformatora przepłyną prądy znamionowe. Stan ten zwany jest zwarcie transformatora. W normalnych warunkach stan ten jest stanem awaryjnym, który może prowadzić do spalenia transformatora.


UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.