Choć za oknem śnieg i mróz, to wielu z nas  powoli zaczyna myśleć o wiośnie. Z lekkim niepokojem przyglądamy się fałdkom tłuszczu, powstałym w okolicach brzucha czy ud.  Niektórzy z nas w ramach  realizacji noworocznych postanowień wybierają się na siłownię czy  basen, by rozruszać nieco zapuszczone przez okres zimowy ciało.

Odpowiednio dobrany strój sportowy powinien zapewniać nam komfort ćwiczeń. Nie powinien uwierać, krępować ruchów a w żadnym razie usztywniać.  Winien za to dość dobrze radzić sobie z potem i nadmiarem ciepła, a także zapewniać ciału ochronę przed ewentualnymi otarciami i zadrapaniami, jeśli uprawiamy dyscyplinę kontaktową. Świetnym przykładem są tu stosowane w sportach walki tzw. rashguardy.

Tkaniny termoaktywne

Sporą popularnością cieszy się odzież sportowa szyta z tkanin termoaktywnych. Chodzi o wytrzymałe, syntetyczne włókna, których zadaniem jest odprowadzanie nadmiaru ciepła i potu z powierzchni skóry. Ich rodowód sięga wypraw wysokogórskich i arktycznych. Również w wojsku od dawna używa się  różnego rodzaju bielizny termoaktywnej. Tego rodzaju odzież spodnia sprawdza się w ekstremalnych warunkach pogodowych, przy bardzo niskich lub bardzo wysokich temperaturach powietrza. Dodatkowo ma tę zaletę, że schnie dość szybko, co może mieć znaczenie w warunkach obozowych, czy to pod ośmiotysięcznikiem, czy w amazońskiej dżungli. Jednak skóra nie każdej osoby dobrze toleruje syntetyki. Zdarzają się reakcje alergiczne w postaci podrażnień czy zaczerwień. Dodatkowo włókna sztuczne dość łatwo zatrzymują nieprzyjemny zapach potu, o czym producenci ze zrozumiałych względów nie informują.

Bawełna

Bawełniana odzież sportowa  ma szereg zalet. Podejrzewa się, że ten materiał znali już starożytni Egipcjanie, ok. 12 tysięcy lat temu. Nic dziwnego, ponieważ bawełna świetnie sprawdza się w klimacie tropikalnym i subtropikalnym.  A skoro tak, to koszulka z tego materiału zda egzamin także na hali sportowej czy siłowni. Jako ciekawostkę dodać można, że tkaniny takie jak aksamit, atłas czy sztruks również wytwarzane są z bawełny.

Bielizna

Kompletując strój sportowy nie powinniśmy zapomnieć odzieży spodniej. Bardzo ważnym elementem stroju sportowego jest wygodna, elastyczna bielizna męska. Nie  powinna ona krępować ruchów. W zasadzie dobre majtki to takie, o których zapominamy, że mamy ją na sobie. Wielu mężczyzn wybiera bokserki, także ze względu na fakt, że ich nazwa mówi nam co nieco o rodowodzie tych elastycznych szortów.  Zostały one zaprojektowane prze Jacoba Golomba około roku 1925, z myślą o wygodzie adeptów cieszącego się rosnącą popularnością  pięściarstwa.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika