SushiSushi to tradycyjne japońskie dania, składające się głównie z ryżu, surowych ryb i warzyw.  Częstymi składnikami są również wodorosty, owoce morza i grzyby. Podawane powinno być z sosem sojowym, chrzanem wasabi i marynowanym imbirem. Szczególnie ten ostatni składnik jest ciekawy, bowiem nie pełni funkcji typowo kulinarnej. Używany jest do oczyszczania kubków smakowych między kęsami kawałków różnych ryb, by podkreślić różnice w smaku.

Istnieje wiele rodzajów sushi. Dwa najpopularniejsze to Nigirizushi i Makizushi.  Składają się głównie z ryby i ryżu, a główną różnicą między nimi jest sposób powstawania – Nigirizushi formowane jest ręcznie, natomiast Makizushi powstaje poprzez zawinięcie zawartości w wodorost Nori przy użyciu specjalnej bambusowej maty. Porcje Sushi powstałe na jeden z powyższych sposobów powinny być takiej wielkości, by mieściły się w ustach. Wielkim nietaktem jest odgryzienie kawałka takiej porcji – należy zjadać je w całości. Kolejnym rodzajem Sushi jest Chirashizushi. Składające się z ryżu, surowej ryby, tofu, grzybów i warzyw Chirazisushi różni się od poprzedników formą- jest to miseczka z ryżem z ułożonymi na wierzchu składnikami. Ostatnim z 4 najpopularniejszych rodzajów jest Temakizushi. Znowu główną różnicą jest sposób przygotowania i podania – Temakizushi podawane jest na stół w formie składników z których biesiadnicy tworzą własne dania.

W Polsce „boom” Sushi to sprawa stosunkowo młoda. Jeszcze kilka lat temu ten japoński przysmak można było zjeść tylko w kilku restauracjach w kraju, teraz każde większe miasto (a i wiele mniejszych) ma kilka takich punktów.  Do Sushi przyciąga egzotyka samej potrawy, tak innej od tego co przywykliśmy jeść. Problemy są dwa: paradoksalnie wyżej wspomniana egzotyka i niestety cena. Dla wielu „rybny” smak sushi będzie wręcz odrzucający. Dla innych zaporowa będzie cena – 50zł na osobę w średniej restauracji sushi pozwoli nam kupić nie za duży obiad, bez napojów. Dla szukających czegoś nowego i znudzonych kuchnią Europejską, sushi jest propozycją której nie można odmówić!

O autorze

Mam 26 lat, uczęszczam do wyższej szkoły dziennikarskiej w Lublinie. Interesuję się wszystkim po trochu :)

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.