Kawałek papieru, druczek, którym wiele osób przypisuje moc zmieniania lub co najmniej odzwierciedlania kondycji i sytuacji życiowej człowieka. To nie dowód osobisty, dyplom, glejt, certyfikat, licencja ani nawet broszura pit 37. To karta Tarota.

Wielkie arkana

Ściśle mówiąc 22 karty, zadrukowane w archetypiczne obrazki, sugestywne symbole mające pozwolić ludziom na uchylenie rąbka tajemnicy zwanej przyszłością. Nigdy do końca nie wiadomo, która z nich jest pierwsza, a która ostatnia – bowiem Głupiec występuje zarówno jako „zero”, jak i dwudziestka dwójka. Pozostałe symbole występują już w ustalonej kolejności: Mag, Kapłanka, Cesarzowa, Cesarz, Papież, Kochankowie, Rydwan, Sprawiedliwość, Pustelnik, Koło Fortuny, Moc, Wisielec, Śmierć, Umiarkowanie, Diabeł, Wieża, Gwiazda, Księżyc, Słońce, Sąd Ostateczny, Świat.

Przedmiot fascynacji

Tarotem fascynowało się już wielu ezoteryków, ale także naukowców i artystów. Jung upatrywał w nim dowodu na istnienie podświadomości zbiorowej, a Giger zaprojektował organiczno-mechaniczne obrazy, które stanowią małe dzieła współczesnej grafiki. Wróżki zaś próbują przewidzieć szanse powodzenia związków, a także ostrzegać przed potencjalnym niebezpieczeństwem.

Zdrowy rozsądek

Warto zauważyć, że najlepsi tarociści dalecy są od twierdzenia, jakoby za pomocą kart przewidywali przyszłość. Rozsądni traktują je raczej jak rozkład statystyczny, pomagający dostrzec pewne możliwości rozwoju sytuacji na podstawie teraźniejszych warunków. Magia Tarota polega zatem bardziej na pobudzaniu wyobraźni i myślenia analitycznego niż proroczego daru.

Wskazówki dla początkujących

Ponieważ jednak strzeżonego pan bóg strzeże, prezentujemy kilka ezoterycznych zasad posługiwania się kartami.

 

  1. Talia Tarota może należeć tylko do jednej osoby. Niech inni nie dotykają Twoich kart, aby nie „zanieszczyścić” Twojej energii. Mogą to robić wyłącznie na Twoje polecenie podczas tasowania.

 

  1. Talię trzymaj owiniętą w ciemnym materiał i rozkładaj najlepiej na ciemnym jednolitym tle.

 

  1. Kiedy stawiasz rozkład zapal na chwilę wcześniej świecę. W płomieniu będą spalały się problemy i krążące energie. Płomień tworzy też bezpieczną barierę pomiędzy Tobą a osobą, której stawiasz karty. Świecę należy zapalać zapalniczką, nie zapałkami – siarka nie jest dobrym składnikiem. Po skończonym rozkładzie zostaw palącą się świecę jeszcze na około kwadrans. Po 15 minutach zgaś ją – najlepiej szybko, dwoma zwilżonymi palcami. Nie zdmuchuj płomienia.

 

  1. Podczas stawiania rozkładu, w otoczeniu powinno być cicho i spokojnie. Wyłącz muzykę, TV itp. sprzęty.

 

  1. Nie zabieraj się do Tarota, jeśli jesteś chory/a, zmęczony/a lub nietrzeźwy/a.

 

Samospełniające się proroctwo

Przede wszystkim jednak zachowaj zdrowy dystans do tego, co robisz. Unikniesz wtedy wystąpienia typowego efektu psychologicznego, zwanego „samospełniającą się przepowiednią”. Polega ona na tym, że sam/a nieświadomie dążysz do urzeczywistnienia wróżby, niezależnie od tego, czy była ona dla Ciebie pozytywna.

 

Pamiętaj, że bez względu na wyniki, Ty jesteś kowalem swojego losu. Tarot ma Ci jedynie posłużyć wskazówką, radą bądź przestrogą. Ostateczny rezultat zależy jednak od tego, co z nimi zrobisz. Czyli od Ciebie.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.