Jeśli jesteś miłośnikiem wędkowania w letnie dni, a zimą brakuje Ci przebywania na świeżym powietrzu, możesz spróbować wędkarstwa podlodowego. Wielu wędkarzy nie przepada za takim rodzajem łowienia ryb, ale jest też spora grupa tych, dla których jest to coś wspaniałego. Zanim jednak wybierzesz się na jezioro skute lodem musisz pamiętać o kilku niezwykle istotnych zasadach.

 

wędkarstwo podlodowe1. Minimum 10 centymetrów – taką grubość musi posiadać warstwa lodu na akwenie wodnym, na którym można zacząć wędkować. Każdy centymetr mniej grozi załamaniem się tafli i ryzykiem utonięcia.

2. Nie łów w pojedynkę – ponieważ zmniejsza to szanse na ratunek w przypadku np. załamania się tafli lodu. Jeśli lubisz wędkarstwo podlodowe znajdź drugiego zwolennika tego sportu i wybierzcie się na połów razem.

3. Miej przy sobie sprzęt asekuracyjny – najlepiej jeśli to będzie specjalna linka o długości ok. 10 metrów, albo linka z zamocowanym na końcu woreczkiem z piaskiem.

4. Ciepły strój – wędkarstwo podlodowe to konieczność spędzania niekiedy nawet kilku godzin na akwenie pokrytym warstwą zimnego lodu w minusowej temperaturze. W związku z tym należy szczególną uwagę zwrócić na odpowiedni strój. Przede wszystkim konieczne są ciepłe buty na grubych podeszwach. Przydadzą się również grube skarpety, kalesony i ocieplane spodnie. Z pewnością nie może zabraknąć ciepłej, najlepiej puchowej i z kapturem, kurtki, rękawiczek oraz czapki.

5. Coś na rozgrzewkę – do torby ze sprzętem do wędkowania należy włożyć również pojemnik na rozgrzewający napój. Najlepiej jeśli to będzie gorący bulion lub herbata. Nie może to być natomiast żaden napój alkoholowy, ponieważ uczucie ciepła, które wywołuje jest złudne i znika po krótkim czasie. Mało tego, że ciepło wywoływane alkoholem jest krótkotrwałe, to substancja ta swoim działaniem powoduje dodatkową utratę ciepła.

6. Uwaga na oparzeliska – każdy zimowy wędkarz powinien pamiętać o tym, że wodne akweny posiadają miejsca o wodzie znacznie cieplejszej niż ogólnie. W takich miejscach warstwa lodu jest zazwyczaj znacznie cieńsza i tym samym bardziej niebezpieczna.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika