girl

Szczególnie młodzi ludzie wiedzą, jak uciążliwy może być trądzik. Wykwity skórne zawsze powstają w najmniej korzystnym momencie. Niejednokrotnie zastanawiają się więc skąd wzięły się te pryszcze? Istnieje kilka czynników, które przyczyniają się do powstawania trądziku.

Skąd się bierze trądzik?

Na to pytanie próbują odpowiedzieć sobie osoby, które mają do czynienia z wykwitami skórnymi. Wbrew pozorom trądzik nie powstaje tylko u młodych ludzi, jednakże u nich występuje najczęściej. Statystki wykazują, że trądzik pospolity dotyka około 15 procent ludzi. Ponadto ta odmiana trądziku występuje u osób pomiędzy trzydziestym a czterdziestym rokiem życia (10 procent).

Przyczyn powstawania trądziku należy upatrywać się w różnych czynnikach. Trądzik wiąże się z łojotokiem, zaburzeniami rogowacenia naskórka czy nadmierną aktywnością hormonów płciowych, zwłaszcza androgenów.

Wzmożona aktywność androgenów przyczynia się do nadmiernej produkcji łoju, który nie mając możliwości „opuszczenia” gruczołów łojowych gromadzi się u ich ujścia. Powoduje to zaczopowanie ujścia tych gruczołów. Łój, który gromadzi się stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii beztlenowych. Drobnoustroje te wydzielają enzymy, które na drodze enzymatycznej reakcji rozkładają tłuszcz na wolne kwasy tłuszczowe. Przyczyniają się tym samym do powstawania podrażnień i stanów zapalnych oraz zaskórników – będących pierwszymi zwiastunami trądziku.

Jakie są odmiany trądziku?

Trądzik może występować pod różnymi postaciami. To skórne schorzenie bywa różnie określane, w zależności od rodzajów wykwitów, które pojawiają się na skórze. Można spotkać się z trądzikiem grudkowo-krostkowym, trądzikiem zaskórnikowym, guzkowo-cystowym. Istnieje również podział: trądzik młodzieńczy, trądzik ropowiczy, trądzik bliznowcowy czy trądzik skupiony.

Trądzik młodzieńczy – jak sama nazwa wskazuje – dotyka on głównie młode osoby, będące w wieku dojrzewania. Przyczyną powstawania jest nadmierna aktywność androgenów. Zwykle ten rodzaj trądziku ustępuje samoczynnie, po kilku latach.

Z trądzikiem bliznowcowym mamy do czynienia w sytuacji, gdy w miejsce wykwitów skórnych pojawiają się bliznowce. Do najbardziej charakterystycznych miejsc występowania tego trądziku zalicza się przede wszystkim kark i jego okolice.

Trądzik skupiony to z kolei odmiana trądziku, którą cechuje występowanie wykwitów skórnych w postaci głębokich nacieków i torbieli ropnych. Trądzik skupiony zwykle dotyka mężczyzn.

Jak zwalczyć trądzik?

Sposobów na pozbycie się trądziku jest wiele. Co zatem trzeba robić? Przede wszystkim nie wyciskać ich, zastosować specjalne preparaty lub domowe sposoby. Jeżeli to nie pomoże należy niezwłocznie udać się do dermatologa, gdyż nieleczony trądzik potrafi dać mocno w kość.

Kosmetyki na trądzik

Z dostępnością kosmetyków zwalczających trądzik na szczęście nie ma problemu. Jednym problemem może okazać się więc wybór skutecznego preparatu. Co powinien zawierać dobry i skuteczny specyfik? Zwykle takie kosmetyki – zwane dermokosmetykami – mają w swoim składzie substancję o nazwie nadtlenek benzoilu. Substancja ta uważana jest za najbardziej skuteczną w walce z trądzikiem. Nadtlenek benzoilu wykazuje właściwości silnie utleniające. Ponadto, dzięki swoim właściwościom keratolitycznym łagodzi stany zapalne skóry i redukuje powstawanie zaskórników.

Niektóre skuteczne preparaty zawierają również roślinne wyciągi, dzięki którym znacząco można poprawić wygląd naszej cery. Specyfiki na trądzik mogą ponadto zawierać wszelki substancje łagodzące – począwszy od ekstraktu z rumianku, po panthenol.

Wraz ze specjalistycznymi kosmetykami na trądzik, warto również zastosować toniki bezalkoholowe do przemywania skóry oraz peelingi, które zlikwidują martwy naskórek.

Domowe sposoby na trądzik

Jeżeli ktoś nie dysponuje środkami finansowymi lub po prostu szkoda mu wydawać pieniędzy na takie specyfiki, może spróbować zlikwidować trądzik domowymi sposobami. Nie chodzi tu o stosowanie spirytusu salicylowego (o zgrozo!), a o inne środki, które mogą przyczynić się do zmniejszenia trądziku.

Mikstura z mleka i drożdży powinna spowodować zmniejszenie nasilenia się trądziku. Z drożdży można również przygotować maseczkę i nałożyć ją na twarz.

W domowym zaciszu można także przygotować różnego rodzaju toniki oczyszczające, na przykład tonik z aloesu, ogórka, wody z octem.

Leczenie dermatologiczne trądziku

Jeżeli nie możemy poradzić sobie z trądzikiem, wówczas warto udać się do specjalisty. Lekarz zdiagnozuje i oceni postać trądziku, a następnie zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku łagodnych odmian schorzeń trądzikowych wystarczy leczenie miejscowe. Natomiast w przypadku ciężkiej postaci, zalecana jest kuracja antybiotykami oraz witaminami hamującymi łojotok.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.