Ból pleców u kobietBól pleców to jedna z bardziej typowych dolegliwości, z jakimi muszą zmagać się kobiety. Nic dziwnego. Codzienne domowe czynności sprzyjają nadwyrężaniu kręgosłupa.

A jeśli kobieta nie pracuje w domu, tylko robi karierę zawodową, jej kręgosłup wcale nie będzie miał się przez to lepiej.

Oto, jakie czynności mogą być przyczyną bólu pleców:

Długotrwałe siedzenie w jednej pozycji

Siedzenie sprzyja nadmiernemu obciążaniu dolnych części kręgosłupa, bo właśnie w pozycji siedzącej nacisk na dolne kręgi jest o 40% silniejszy niż w pozycji stojącej. Jakakolwiek jest przyczyna przesiadywania w jednej pozycji: czy dzieje się tak podczas pracy biurowej, oglądania telewizji, czytania książek, warto co około 30 minut podnieść się z miejsca i „rozprostować kości”.

Dźwiganie zbyt ciężkich przedmiotów lub dźwiganie średnio ciężkich, ale w nieprawidłowy sposób

Targasz siatki z zakupami? Wyjmujesz nasączone wodą pranie z pralki? Zawsze masz na ramieniu swoją ogromną torbę, w której nosisz co prawda tylko to, co niezbędne, ale i tak jest tego ładnych parę kilo? A może właśnie jesteś na tym etapie swojego życia, że bez przerwy musisz podnosić swój najsłodszy ciężar – dziecko?

Cokolwiek z powyższego Cię dotyczy, a zwłaszcza, jeśli dotyczy Cię wszystko, zadbaj o swój kręgosłup.

Zakupy – nie przeładowuj siatek, aby wszystko zmieścić w nich za jednym razem. Nie noś ich wszystkich w jednym ręku, ale rozłóż ciężar równomiernie na obie ręce. A przede wszystkim, niech niesiony ciężar nie będzie ponad Twoje siły.

Pranie – mokre pranie to niedoceniany ciężar. Ale pozornie niewinne przeniesienie nasączonych wodą ubrań z pralki do suszarki może być dla kobiety tym, czym dla nieprzyzwyczajonego mężczyzny okaże się próba przesunięcia wypełnionej po brzegi dębowej szafy. Wyjmuj pranie uważnie, sztuka odzieży po sztuce, nie wszystko na raz. Z pewnością oznacza to większą inwestycję czasu, ale też i większą ulgę dla kręgosłupa.

Torba – ogólna zasada jest taka, że nie możesz nosić na jednym ramieniu więcej, niż ciężar równy 20% wagi Twojego ciała. Co nie znaczy, że jak targasz trochę tylko mniej, to wszystko jest w porządku. Zbyt mocne i w dodatku nierównomierne obciążenie kręgosłupa wkrótce da o sobie znać. Jeśli nosisz naprawdę dużą i wypchaną torbę, najlepiej zamień ją na plecak, który rozłoży obciążenie bardziej równomiernie.

Dziecko – zamiast nachylać się nad maluchem, aby je podnieść z podłogi, gdzie się aktualnie bawiło, przykucnij, weź dziecko i przytul je blisko ciała, a potem ostrożnie wstań, starając się, aby to mięśnie nóg i brzucha wykonały całą pracę.

Niewłaściwa pozycja przyjmowana podczas snu

Wiele kobiet ma zwyczaj sypiać na brzuchu. Pozornie jest to neutralna pozycja, ale aby móc oddychać leżąc w ten sposób, konieczne jest obrócenie głowy na bok. A to oznacza nienaturalne wykręcenie znacznej części kręgosłupa.

Dlatego znacznie lepiej będzie zasypiać w pozycji na boku, zbliżonej do tej, jaką przyjmują dzieci w łonie matki. Przy czym, aby taka pozycja mogła się sprawdzić, konieczny jest sen na średnio-twardym, ortopedycznym materacu, w który ciało nie będzie się zapadać.

Nogi należy lekko podkurczyć, korzystnie też będzie w niektórych przypadkach włożyć poduszkę między kolana. To naprawdę dobra pozycja snu, która sprzyja relaksacji kręgosłupa i umożliwia „dekompresję” nadmiernie ściśniętych w trakcie dnia kręgów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika