Ubezpieczenie zdrowotne z Narodowego Funduszu Zdrowia jest konieczne dla wszystkich, którzy posiadają aktualną umowę o pracę, prowadzi gospodarstwo rolne albo prowadzi własną firmę.

Reguluje się je samemu lub konieczność tę wykonuje szef. Suma składki określana jest na bazie osiąganych zarobków i różni się ona w zależności od rodzaju zatrudnienia.

Poza osobami, które są zgodnie z prawem zatrudnione ubezpieczenie z NFZ mają także znajdujący się ewidencji bezrobotni, żacy i uczniowie oraz emeryci i renciści.

 

Ubezpieczenie społeczne to jedna z części polityki socjalnej rządu, za pośrednictwem którego dystrybuje się emerytury, renty i świadczenia chorobowe oraz wypadkowe ludziom, którzy mają do nich prawo.

Koniecznością regulowania składek objęte są osoby pracujące na umowę o pracę, rolnicy ewidencjonowaniu w KRUS i ludzie posiadający firmę. Suma składki jest uzależniona od rodzaju zatrudnienia i wartości uzyskiwanych dochodów.

Składki na ubezpieczenie społeczne reguluje się od chwili zapoczątkowania pracy do momentu, kiedy osiągnie się wiek emerytalny.

 

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.