Hipoteka to jedno z ograniczonych praw rzeczowych, przy którym stosuje się przepisy kodeksu cywilnego a także ustawę o księgach wieczystych i hipotece. Art. 245 § 1 kodeksu cywilnego mówi, że do ustanowienia ograniczonego prawa rzeczowego stosuje się odpowiednio przepisy o przeniesieniu własności.

Na czym polega?

Ujmując prościej kwestię hipoteki, stwierdzić należy, że jest ona rodzajem zabezpieczenia rzeczowego wierzytelności. Pozwala ona osobie wierzyciela hipotecznego w razie potrzeby zaspokoić się z przedmiotu danej hipoteki jako pierwszemu, przed innymi ewentualnymi wierzycielami. Chodzi naturalnie o wierzycieli osobistych właściciela zabezpieczonej w taki sposób np. Nieruchomości w formie domu, be względu czyją własnością obecnie się ona stała.

Zawarcie umowy o hipotekę

Aby hipoteka mogła zostać ustanowiona należy sporządzić umowę pomiędzy osobą wierzyciela a dłużnikiem rzeczowym (hipotecznym). Konieczny jest również wpis do tzw. księgi wieczystej , danej nieruchomości. Wymaga to udania się do notariusza który sporządzi taką umowę, która w ten sposób będzie bezpieczna i prawnie wiążąca obydwie jej strony. Taksa notarialna za ustanowienia hipoteki z wyjątkiem ustanowienia hipoteki w celu zabezpieczenia kredytu bankowego udzielonego na budownictwo mieszkaniowe, zakup domu mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego albo na działalność gospodarczą, wynosi do 1/2 wynagrodzenia obliczonego wg stawek taksy notarialnej z pierwszej tabeli od wartości nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę.

Obowiązek podatkowy

Należy pamiętać, iż fakt ustanowienia hipoteki jest już zdarzeniem, powoduje powstanie obowiązku podatkowego z samą chwilą złożenia oświadczenia o ustanowieniu hipoteki. A także w przypadku zawarcia umowy ustanowienia hipoteki. Ustanowieniu hipoteki nakłada obowiązek podatkowy który ciąży obecnie jedynie na osobie składającego oświadczenie woli o ustanowieniu danej hipoteki. Podatek ustanawiany jest w wysokości procentowej, 0,1 % podstawy opodatkowania, czyli kwoty zabezpieczonej wierzytelności.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.