Istnieją trzy podstawowe sposoby opłacania usług spedytorski. Czym się charakteryzują i jakie są między nimi różnice?

ciężarówkaNie ma jednego sposobu na opłaty za spedycję międzynarodową. Jest wiele rozwiązań, które dopasowane są do konkretnych sytuacji. Można jednak wyróżnić trzy podstawowe sposoby rozliczania za ten rodzaj usługi. Trzeba pamiętać, że o ile metody są podobne, to stawki są umowne i zupełnie inne. Niektóre firmy stosują opłaty naliczane w sposób dowolny, inne – według ściśle określonych taryf.

Stawki czynnościowe

Niektóre firmy zajmujące się działalnością taką, jak spedycja międzynarodowa, oferują usługi opłacane w zależności od wykonanych czynności. Wydaje się to logiczne – klient płaci za to, co konkretnie zostało wykonane.

W jaki sposób obliczana jest wysokość opłaty? Przede wszystkim ustalane są stawki czynnościowe. To ceny za wykonanie dokładnie określonych i opisanych prac związanych ze spedycją międzynarodową. Firmy organizujące działalność taką, jak spedycja międzynarodowa określają je z góry i wpisują w specjalne taryfy. Stawki te nie ulegają zmianie, przynajmniej w krótkim okresie.

Tego rodzaju rozliczenia stosowane są najczęściej przez duże firmy zajmujące się spedycją. Sprawdzają się wtedy, kiedy podobnych zleceń jest wiele. Taka sytuacja sprzyja standardyzacji wykonywanych czynności i obniżeniu jednostkowych kosztów. Ze względu na swój charakter takie stawki nie są negocjowalne.

Ryczałt spedycyjny

Niektóre firmy zajmujące się działalnością taką, jak spedycja międzynarodowa proponują nieco inny sposób rozliczenia. To ryczałt spedycyjny. Jak sama nazwa wskazuje, jest to ustalona z góry kwota, jaką zleceniodawca płaci za wykonanie czynności związanych z transportem towarów.

Taka umowa zależna jest od wielu czynników i w dość dużym stopniu odzwierciedla koszty związane z pracą, jaką wykonuje firma spedytorska. Cena zależy od wielu czynników, wśród których większość związana jest konkretnie z zamówieniem. Od czego więc zależy wysokość ryczałtu?

Pierwszym czynnikiem jest pracochłonność zleconej usługi. Im więcej czynności wiąże się z jej obsługą, tym wyższa opłata. Liczy się także wielkość przesyłki i trudność związana z jej transportem. Znaczenie ma także trasa, na której odbywa się transport oraz kraje, przez które przebiega. Liczą się wreszcie dodatkowe czynności, które wykonać muszą pracownicy biura spedycyjnego.

Prowizje spedytorskie

Może się zdarzyć, że firma zlecająca usługę taką, jak spedycja międzynarodowa zdecyduje się ujawnić wartość przewożonych ładunków lub transakcji zawartej na miejscu. W takim wypadku możliwe jest wykorzystanie innego sposobu rozliczenia, czyli prowizji spedytorskiej.

Taka umowa możliwa jest tylko wtedy, kiedy firma organizująca spedycję blisko współpracuje ze swoim klientem. Dlaczego? Bo jej wynagrodzenie zależy bezpośrednio od tego, jak udana (lub nie) będzie cała prowadzona operacja.

W takiej sytuacji sprawność usługi takiej, jak spedycja międzynarodowa liczy się szczególnie. Im lepiej zostanie przeprowadzona, tym więcej zarobi firma. Trzeba jednak dużego zaufania partnerów, żeby się na takie rozwiązanie zdecydować.

O autorze

interesuję się sportem, moją pasją jest siatkówka, lubię jeździć na rowerze, a wolnych chwilach relaksować się przy dobrej muzyce oraz kawie...

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.