Dla środowiska oraz poszczególnych ekosystemów bardzo  duże zagrożenie stanowią odpady i to na każdym etapie: produkcji, przetwarzania, składowania oraz utylizacji. Obecnie odpady są nieodłącznym elementem działalności człowieka.

Rodzaje odpadów

Odpady możemy podzielić ze względu na źródło ich pochodzenia, stwarzanych zagrożeń oraz sposoby ich wpływu na środowisko oraz zdrowie człowieka. Możemy wyróżnić między innymi odpady przemysłowe, komunalne, biologiczne czy też radioaktywne (to tylko mały procent z różnych grup odpadów wymienianych w Ustawie o odpadach – Dziennik Ustaw 01.62.628).

W naszym kraju 90 procent wszystkich odpadów stanowią odpady przemysłowe, z tego aż osiemdziesiąt procent jest wytwarzana przez przemysł wydobywczy, energetyczny oraz hutniczy.  W przemyśle hutniczym – ze względu na wydobycie miedzi oraz proces jej obróbki – wytwarza się ogromna ilość odpadów w różnych stanach fizycznych: stałym, ciekłym oraz gazowym. Większość z nich jest szkodliwa, a więc i ich neutralizacja i składowanie stanowią pewien stopień niebezpieczeństwa.

Sposoby utylizacji niebezpiecznych odpadów

Odpowiedni sposób unieszkodliwiania niebezpiecznych odpadów jest związany z właściwościami substancji utylizowanej. Obecnie jednym ze sposobów pozbycia się odpadów szkodliwych jest czyszczenie przemysłowe , które mało tego, że gwarantuje utylizację szkodliwych odpadów, to jeszcze sprawia, że podlegają jej w sposób bezpieczny oraz zgodny z przepisami, które obecnie obowiązują.  Nadal jednak, główną z metod utylizacji pozostaje składowanie opadów. Zdarza się jednak, że jedne odpady mogą być wykorzystywane w procesie neutralizacji innych odpadów (np. odpady flotacyjne są wykorzystywane do neutralizacji kwasu siarkowego, powstającego właśnie w hutnictwie). Oprócz tego do metod utylizacji lub unieszkodliwiania odpadów zaliczamy: odzysk i powtórne wykorzystanie, scalanie, utylizacja metodami biologicznymi lub chemicznymi.

Sposobów utylizacji odpadów przemysłowych związanych zarówno z hutnictwem jak i innymi gałęziami przemysłu jest sporo. Jedne są bardziej skuteczne, drugie mniej. Ważne jest jednak to, aby ich unieszkodliwianie czy też przechowywanie nie wiązało się z zanieczyszczaniem środowiska czy też lokalnego ekosystemu i odbywało się jak najkorzystniejszymi i jak najbezpieczniejszymi metodami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika