Każdy kto choć przez chwilę opiekował się przedszkolakiem wie, że nie jest to proste zajęcie. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że tak małe dzieci wyjątkowo szybko się nudzą, nie potrafią się przez dłuższy czas skoncentrować i wciąż potrzebują nowych bodźców. Opiekun powinien zawsze mieć w zanadrzu kilka propozycji zabaw.

Dziecko poprzez zabawę nie tylko poznaje świat i uczy się, ale także rozwija się manualnie, rodzi się jego wyobraźnia. Oczywiście zabawy muszą być dostosowane do wieku, by zamiast pomóc w rozwoju, nie zaczęły dziecka zniechęcać do jakiejkolwiek aktywności.

Oto kilka propozycji zabaw z dzieckiem w domu:

Tworzenie domowego teatru

Każda mała dziewczynka chce być piosenkarką albo aktorką. Dajmy im tę szansę. To od nas zależy, co posłuży nam jako kukiełka. Jest kilka metod: możemy kukiełki uszyć (to niestety zajmuje dużo czasu), możemy je narysować i poprzyklejać do patyczków (niestety nie są zbyt trwałe) albo przerobić stare skarpetki na ludziki, co na pewno wzbudzi emocje. Za teatr może posłużyć stare pudło albo krzesło – ogranicza nas jedynie wyobraźnia. W teatr można bawić się niemal codziennie, ponieważ za każdym razem sztuka będzie wyglądała inaczej.

Malowanie palcami, czyli ćwiczenia małych rączek

Ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej farb, które przeznaczone są wyłącznie do malowania palcami. Przed przystąpieniem do takiej zabawy warto zabezpieczyć teren – wyłożyć stół gazetą, dziecko owinąć fartuszkiem. Na początek możemy pozwolić na rysowanie esów-floresów i tworzenie dowolnych kształtów, mieszanie kolorów. Następnie możemy wkroczyć i zaproponować odbijanie bądź opuszek palców, bądź cały dłoni (a dla odważnych i stóp) tak, by po dorysowaniu kilku elementów powstawały określone postaci (aniołek, motyl czy rybka).

Coś z niczego, czyli wykorzystanie rolek po papierze toaletowym

Z rolek można stworzyć nieprawdopodobną ilość rzeczy. Na początek warto zacząć od pojedynczych postaci: pszczółki czy biedronki. Oklejamy rolkę papierem w wybranym kolorze, doklejamy jej skrzydełka z bloku technicznego i ruchome oczka. Na tej zasadzie można tworzyć też inne zwierzęta: słonie, pingwiny, koty. Podstawą jest to, że korpus tworzy oklejona papierem rolka, a resztę elementów doklejamy z papieru. Z rolek można jednak tworzyć też większe konstrukcje, np. zamek królewski. Do tego potrzebny jest karton i większa ilość rolek. Oklejamy karton rolkami dookoła, a na rogach przyklejamy albo podwójne rolki po papierze, albo rolki po ręcznikach papierowych, by tworzyły wieże. Całość malujemy i wykańczamy według własnego pomysłu. Popołudnie z głowy, a zabawa z dzieckiem przednia.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.