Z pewnością glazura łazienkowa współtworzy stylistykę łazienki i jest jej bardzo ważnym elementem aranżacji. Urządzając łazienkę lub ją remontując już na wstępie powinno się określić jaki charakter będzie ona miała i jaką stylistykę. Obecnie oferta producentów glazury i terakoty łazienkowej jest tak bogata, że bez trudu można odnaleźć całe kolekcje płytek przeznaczone do aranżacji już określonych stylów, np. śródziemnomorskiego, retro czy high-tech.

Płytki można też dobrać indywidualnie kreując wnętrze łazienki według własnego pomysłu. Glazura łazienkowa to przede wszystkim płytki fajansowe pokryte szkliwem. Bywa, że na ścianach w łazience układa się również gres porcelanowy. Są to płytki wyprodukowane z drobno mielonego kwarcu, skaleni oraz kaolinu. Fachowcy nie zalecają pokrywać ścian łazienki gresem technicznym, gdyż chropowatości znajdujące się na jego powierzchni zatrzymują brud. Nie powinno się również w łazienkach stosować gresu polerowanego, ponieważ jest mało odporny na plamienie, co jest wynikiem nieimpregnowania go.
W dużych łazienkach doskonale będą się prezentować płytki wielkoformatowe (30×60 cm, 60×100 cm).
Tak duże płytki wyeksponują pozostałe elementy łazienki: wannę, brodzik, umywalkę i meble łazienkowe.
Modne ostatnio w aranżacjach jest łączenie dużych płytek prostokątnych z mniejszymi formatami, a nawet z mozaiką. Duże płytki prostokątne układa się najczęściej w pionie.
łazienka
Na popularności nic nie traci tradycyjna glazura łazienkowa o kształcie kwadratów (20x20cm). Wykorzystywana ona jest najczęściej w tworzeniu wnętrza łazienki w stylu retro i rustykalnym. Jednobarwne kolekcje tego formatu wykorzystuje się w stylistyce wnętrz aranżowanych nowocześnie.
Ciekawym, aczkolwiek rzadziej widywanym formatem płytek są tzw. „cegiełki”. Są one kładzione jednak nie typowo w „cegiełkę”, ale poziomo i pionowo.

Bardzo atrakcyjnie prezentuje się w łazience mozaika. Są to najczęściej małe kwadraty, ale też romby i prostokąty, a nawet kółka i kamyki. Często mozaikę wykorzystuje się jako dekory.
Nowością na rynku jest glazura łazienkowa o falistych brzegach, a także wykorzystywanie w łazienkach formatu niegdyś typowego dla kuchni, czyli kwadratu 10×10 cm.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.