Czy to możliwe, żeby istniały domowe sposoby na łysienie? Tak, jeśli uznamy, że u jego źródła leżą zaburzenia w pracy mieszków włosowych i całego organizmu.
Najczęściej jednak łysienie jest w zasadzie niezależne od nas. Większość typów łysienia (z wyjątkiem nadmiernego wypadania włosów o charakterze okresowym) zależy od naszych genów. Dlatego jedni z nas są na łysienie podatni, a inni nie.

Łysienie pojawia się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Nie omija nawet dzieci, choć w ich przypadku przyczyną wypadania włosów nie są hormony, a raczej inne dysfunkcje organizmu.
Z łysieniem o charakterze trwałym tj. wywołanym czynnikami hormonalnymi trudno walczyć przy pomocy sposobów domowych, choć i one mogą być w pewnym stopniu skuteczne jeśli uznamy, że nadmierne wypadanie włosów pojawia się w efekcie osłabienia mieszków włosowych, wskutek ich niedożywienia i nieodpowiedniej cyrkulacji krwi w ich obrębie.
Jeśli chodzi o wypadanie włosów o charakterze okresowym większość z nas jest w stanie sobie z nim poradzić, bo jego przyczyną są albo choroby, albo złe nawyki pielęgnacyjne, nieodpowiednia dieta bądź stres fizyczny i psychiczny. W takich sytuacjach wystarczy postarać się o usunięcie pierwotnych przyczyn – tj. choroby (wyleczenie), stresu lub uzupełnienie niedoborów pokarmowych i o wzmocnienie włosów od środka i od zewnątrz.
Nasze włosy potrzebują wszystkich tych składników, które niezbędne są reszcie organizmu. Brak witamin, minerałów, aminokwasów sprawi, że osłabną, przyblakną i zaczną wypadać. Pojawi się łysienie okresowe, a temu zjawisku raczej każdy z nas chciałby zapobiec.

Odżywianie włosów

Witaminy, które wzmocnią włosy i zapobiegną łysieniu to głównie witaminy z grupy B oraz witaminy młodości (przeciwutleniacze) czyli witamina A, C, E.
Spośród minerałów włosom niezbędne są związki siarki, żelazo, magnez i cynk. Dostarczamy ich sobie w pożywieniu, ale zawierają je również środki wykorzystywane jako naturalne maseczki do włosów.
W walce z łysieniem pomogą nam rycyna, maski z jajek, oliwek i drożdży, a nawet płukanie włosów w piwie, które jest dosyć bogatym źródłem składników odżywczych.
Oczywiście możemy też wykorzystać szampony i odżywki bazujące na naturalnych składnikach. Czarna rzepa czy skrzyp polny (a także pokrzywa i inne zioła) są składnikami bardzo wielu kosmetyków do pielęgnacji włosów.
Czy to wystarczy? Na łysienie może nie, ale na pewno wzmocni włosy, odżywi je i zapewni im połysk.

Masaż

Jak działa masaż? Poprawia krążenie, a więc i ukrwienie poszczególnych tkanek. Poza tym masaż ułatwia przyswajanie składników odżywczych (dostarczonych w maseczce albo odżywce do włosów) i ułatwia wymianę starych włosów na nowe. Stymuluje też porost włosów i wpływa na ich kondycję, bo do mieszków włosowych trafia więcej składników odżywczych.
Prawidłowo wykonany masaż pobudza również same mieszki i w pewnym stopniu może zapobiec ich miniaturyzacji, choć w przypadku uporczywego łysienia typu męskiego (lub kobiecego) efekty masażu bez pomocy substancji blokujących mechanizmy łysienia będą raczej niewielkie.
Masaż możemy wykonać w trakcie mycia głowy lub na suchych włosach. Ważne by ze skórą i włosami obchodzić się delikatnie. Najlepszym sposobem jest masaż okrężny opuszkami palców i lekkie pociąganie włosów.

Preparaty na łysienie

Na pewno są pomocne w leczeniu łysienia typu męskiego, kobiecego i łysienia plackowatego. Większość z nich opiera się na minoxidilu, który poprawia ukrwienie mieszków włosowych. Dodatkowo środki te dostarczają włosom witamin, minerałów i aminokwasów oraz blokują enzymy odpowiedzialne za miniaturyzację mieszków włosowych. Ich stosowanie wymaga cierpliwości i samozaparcia, bo jak żaden preparat nie zadziała od razu, w przypadku większości z nich konieczne są stałe, regularne aplikacje.
W leczeniu łysienia bardzo ważny jest też czas reakcji. Wraz z zaobserwowaniem pierwszych symptomów należy natychmiast przystąpić do kontrataku i rozpocząć kurację. Im szybciej zareagujemy tym lepsze osiągniemy efekty, tym lepiej dla naszych włosów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.