wysoki cholesterol - tłuszcz zwierzęcy

Wiele ostatnio mówi się o wysokim poziomie cholesterolu, lecz w rzeczywistości czy wiemy, kiedy mamy wysoki cholesterol? I przede wszystkim czy wiemy, czym on jest oraz jak się go dzieli z medycznego punktu widzenia?

Co to jest cholesterol?

Substancją tą określa się wszelkiego rodzaju lipidy z rodziny steroidów, zaliczane czasami do alkoholi. Cholesterol zazwyczaj znajduje się w tłuszczach zwierzęcych oraz roślinnych, w tym w tych pierwszych jest go najwięcej.

Jednak wysoki cholesterol jest produkowany i wchłaniany przede wszystkim przez nasze własne ciało. Blisko połowa pochodzi z wchłaniania żółci oraz nabłonka zużytych tkanek. Reszta natomiast pochodzi z zewnętrznego źródła, jakim są tłuszcze nasycone i nienasycone.

Co rozumiesz przez wysoki cholesterol?

Sam cholesterol dzieli się ze względu na zawartość lipoprotein w tłuszczu na cholesterol o dużej gęstości (HDL) oraz o niskiej gęstości lipoprotein (LDL).

Cholesterol HDL pozytywnie wpływa na działanie całego układu krwionośnego poprzez odblokowywanie przepływy krwi. Bierze też udział w pracy przemiany materii w komórkach oraz produkcji takich substancji, jak hormony testosteronu, progesteronu, kortyzonu, a także witaminy D3. Zdecydowanie warto mieć wysoki cholesterol HDL.

Natomiast jego drugi odpowiednik, cholesterol LDL, powoduje powstawanie zatorów w naczyniach krwionośnych. Jego nadmiar pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza z jajek, sprawić może, że światło żył zakleszczy się i w efekcie dojdzie do zatoru, a nawet zawału serca.

To właśnie cholesterol LDL jest zwany tym złym. Jego stężenie w krwi nie powinno przekraczać 35 mg/dL.

Jak leczyć się z wysokiego cholesterolu?

Jeśli lekarz stwierdzi w efekcie badania krwi, że zagraża nam wysoki cholesterol, pierwszym krokiem w leczeniu powinno być unormowanie swojej diety oraz przejście z jedzenia czerwonego, tłustego mięsa na białe, znacznie chudsze.

Odpadają również wszelakie tłuszcze zwierzęce, jak smalec czy boczek. Również jeśli to możliwe, rezygnuje się ze smażenia na olejach. Spożywanie lecytyny pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu.

Oczywiście jak w każdym problemie dietetycznym, ruch fizyczny jest wymagany do poprawy zdrowia i wyeliminowania wysokiego cholesterolu.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika