Zabieg podnoszenia piersi, nazywany inaczej mastopeksją, jest operacją polecaną paniom, których biust stracił właściwą mu jędrność w efekcie rozciągnięcia się skóry (tzw. efekt grawitacji). Zdarza się to po ciąży lub wielu ciążach, wskutek procesów starzenia lub pod wpływem diet odchudzających radykalnie wyniszczających skórę (i cały organizm). Mastopeksja jest w wielu przypadkach jedynym skutecznym sposobem na obwisłe piersi. Stosuje się ją wtedy, gdy żadne zabiegi kosmetyczne, masaże, ćwiczenia czy inne mniej lub bardziej naturalne sposoby na poprawę wyglądu biustu nie są już w stanie zadziałać.

Jeśli biust jest obwisły to…

Należy wyciąć fragment skóry i unieść pierś ku górze. W trakcie operacji wykonywane są jedno lub dwa nacięcia: cięcie wokół brodawki sutkowej i cięcie kotwicowe ku dołowi piersi. Nadmiar skóry jest usuwany, a pierś unoszona ku górze. Najlepsze efekty osiągane są u kobiet, których biust jest stosunkowo niewielki. W przypadku dużego i obfitego biustu podnoszenie piersi jest zabiegiem nietrwałym – z uwagi na wspomniany już efekt grawitacji czyli rozciąganie się skóry po zabiegu pod wpływem ciężaru piersi.

Kiedy można przeprowadzić zabieg?

Zabieg przeprowadza się u kobiet cieszących się pełnią zdrowia. Przed zabiegiem (de facto jest to operacja wykonywana w znieczuleniu ogólnym) konieczne jest wykonanie serii badań tj. morfologii, rentgena klatki piersiowej czy wreszcie USG lub mammografii piersi. Ważne jest też to, czy osoba planująca mastopeksję planuje jeszcze zajście w ciążę. Planowana ciąża jest poważnym przeciwwskazaniem z uwagi na to, że zniweczy ona (najprawdopodobniej) efekty zabiegu. Podnoszenie piersi lepiej jest w tym przypadku przesunąć na później.

Zalety i wady zabiegu

Niewątpliwą zaletą mastopeksji jest możliwość „ułożenia” biustu na nowo tj. powrotu do młodzieńczych kształtów. Niemniej jednak i wad tj. raczej zagrożeń jest sporo, a wiążą się one z tym, że było nie było jest to operacja plastyczna. Po zabiegu mogą pojawić się krwiaki i długo utrzymujące się blizny. Ważne jest też wskazanie na fakt, iż zabiegowi powinny poddawać się osoby zdrowe i z realnymi oczekiwaniami co do efektów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.