Po 19 stycznia 2013, nie dość, że będzie trudniej i drożej zdać prawo jazdy, to batalia o status pełnoprawnego kierowcy będzie dużo dłuższa niż do tej pory. Oczywiście, sam fakt pomyślnego przejścia przez testy, zarówno teoretyczne jak praktyczne bardzo cieszy i dla wielu jest ogromnym sukcesem, ale wszyscy młodzi kierowcy, będą poddani tzw. okresowi próbnemu, który niesie za sobą pewne ograniczenia.

Wspomniany okres próbny, będzie trwał aż 2 lata, od daty wystawienia dokumentu (za którego odbiór trzeba zapłacić). Kluczowe i najbardziej uciążliwe będzie zwłaszcza pierwsze 8 miesięcy, w trakcie których, młody kierowca może poruszać się tylko takim pojazdem, który jest oznakowany z tyłu i przodu okrągłą naklejką w kolorze białym, z symbolem zielonego liścia klonowego, czyli nie ma możliwości np. pożyczenia samochodu od rodziców czy znajomych, jeśli ich pojazdy takiej naklejki nie posiadają.

Co więcej, kurs na prawo jazdy Wrocław , jest tylko jednym z etapów edukacji w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bowiem w okresie od 4 do 8 tygodniu od momenty wydania dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu, młody kierowca jest zobowiązany do odbycia teoretycznego i praktycznego szkolenia, które uwzględniają zagrożenia w ruchu drogowym.

Takie szkolenia organizowane są przez ośrodki doskonalenia techniki jazdy i są oczywiście płatne- teoretyczny kurs kosztuje około 100 zł, a praktyczny 200 zł, przy czym drugi kurs obejmuje zaledwie godzinę ćwiczeń praktycznych. Ponadto, przez wspomniane 8 miesięcy, kierujący ma absolutny zakaz przekraczania prędkości 50km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza nim, a także 100km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej.

Okres próbny to nie tylko dużo większe ograniczenia prędkości, dodatkowe wydatki i uciążliwość w poruszaniu się oznakowanym pojazdem, ale także zakaz pracy zarobkowej, której głównym przedmiotem jest kierowanie samochodem. Przez 8 miesięcy młody kierowca nie może pracować w charakterze kuriera, doręczyciela, itp. czyli nie może podjąć pracy na stanowisku, w zakresie którego jest zobowiązany do prowadzenia samochodu. Podobny zakaz dotyczy osobistego wykonywania działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu samochodem określonym przez kategorię prawa jazdy, choć w tym przypadku warto zapoznać się przepisami, gdyż istnieje możliwość uzyskania kwalifikacji wstępnej lub wstępnej przyspieszonej- zapis w ustawie o transporcie drogowym z 6 września 2011, 7a, pkt. 6 i 7.

Ostatnią „nowością” dla młodych kierowców jest to, że jeśli w ciągu 2 lat okresu próbnego popełnią 2 wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu komunikacji, które zostaną stwierdzone na podstawie mandatu lub prawomocnymi wyrokami sądu, okres próbny zostanie przedłużony o kolejne 2 lata. Aż strach pomyśleć, co nasza władza wymyśli w przyszłym roku.

 

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika