Ekologia to pojęcie niezwkle modne i używane w zestawieniu z wieloma określeniami.  Mówi się więc o ekologicznych źródłach energii, ekologicznych opakowania oraz przede wszystkim o ekologicznej żywności. Czym właściwie jest żywność ekologiczna i odnośnie jakich produktów może być używany ten termin? Jak właściwie ocenić informacje na temat produktów i nie dać się oszukać?

Definicja ekologii z naukowego punktu widzenia odnosi się do niej jako do nauki o zależnościach pomiędzy elementami skomplikownej układanki jaką jest przyroda o jej strukturze i funkcjonowaniu. Pojęcie „żywność ekologiczna” ciężko jest wiec połączyć w sposób bezpośredni z encyklopedyczną definicją ekologii. W popularnym rozumienia zaś żywność ekologiczna to taki rodzaj produktów do których produktów nie używano chemicznych środków ochrony roślin, nawozów chemicznych. W szerokim znaczeniu żywność ekologiczna to taka, która nie obciąża ekosystemu ( czyli inaczej mówiąc nie szkodzi środowisku naturalnemu, nie burzy jego struktury i nie niszczy go ), umożliwia rozwój wsi ( czyli przy jej uprawie stawia się na przyszłość rolnictwa i planuje kierunki rozwoju lokalnego rozwoju ) oraz nie wymaga nakładów zewnętrznych ( jest samowystarczalna co znaczy że sama dostarcza sobie wszystkiego czego potrzebuje ).

Produkcja żywności ekologicznej jest regulowana prawnie, najwyższą formą ustawodawczą czyli rozporządzeniem które obowiązuje w Unii Europejskiej a co za tym idzie i w Polsce. W praktyce idzie za tym fakt, iż aby móc zgodnie z prawem, nazywać dany produkt rolny żywność ekologiczną, rolnik musi stosować się do zapisów tego aktu prawnego. Zarówno w Polsce jak w całej Europie  funkcjonuje mnóstwo certyfikatów potwierdzających pochodzenie i jakość produktów żywnościowych np. Ekogwarancja PTRE, PCBC, Cobico, Bioeksperta, Biocert, PNG oraz Agrobiotest.

Z powyższego wynika że termin „żywność ekologiczna” jest pojęciem ciągle bardzo nadużywanym i mimo rosnącej świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska, często rozumianym jako „zdrowa żywność”. Zdrowa żywność natomiast to czystko marketingowy zabieg,  mający nieświadomych konsumentów skłonić do zakupu produktów, na których nie spoczywały żadne normy i regulacje prawne i nie spełniają żadnych standardów i wymogów.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika