łóżko
Głęboki, nieprzerwany sen dający wypoczynek i energię na nadchodzący dzień jest dla niektórych osób niespełnionym marzeniem. Trudności z zasypianiem, kilkakrotne budzenie się w ciągu nocy i ponowne oczekiwanie na zaśnięcie  albo też przedwczesne budzenie się, kiedy organizm się jeszcze nie zregenerował- to wszystko składa się na bezsenność. Kłopoty ze snem, które trwają dłuższy czas traktowane są jako choroba. Jej konsekwencją jest stałe odczuwanie zmęczenia, brak koncentracji, brak energii, senność w ciągu dnia. Prostym, ale raczej niepolecanym sposobem radzenia sobie z brakiem snu jest sięgniecie po tabletkę nasenną. Zresztą, tabletek nie można zażywać zbyt długo, organizm się przyzwyczaja i domaga się coraz większych dawek. Istnieją zdrowsze sposoby na lepszy sen: wieczorny spacer, szklanka mleka, relaksacyjna muzyka czy miła lektura, porządnie wywietrzona sypialnia. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że często winę za problemy ze snem ponosi niewygodne posłanie. Związek łóżka z bezsennością jest niewątpliwy.

Zamień kanapę na łóżko

Często w niewielkich mieszkaniach rozkładana kanapa służy nam za mebel do spania. Jest to z pożytkiem dla powierzchni mieszkania, bo w dzień nie zajmuje dużo miejsca, jest to wygodny mebel do siedzenia czy polegiwania w ciągu dnia. Jednak niekoniecznie nadaje się do spania. Może być zbyt twarda lub zbyt miękka, jeśli jest długo używana, robią się w niej trwałe wgłębienia. Wszystko to powoduje, że budzimy się z bólem pleców, kręgosłupa czy karku. Są, co prawda ludzie, którym nic nie przeszkadza w spokojnym spędzeniu nocy, jednak osoby cierpiące na bezsenność powinny postarać się o wygodne łóżko.

Łóżko tylko do spania

Jeśli masz trudności z zasypianiem, pamiętaj, że łóżko powinno ci służyć tylko do spania. btam w oczekiwaniu na nienadchodzący sen książek czy gazet, nie oglądaj stamtąd telewizji. Kładź się do łóżka dopiero wtedy, gdy odczuwasz wyraźną senność. Podobnie, gdy obudzisz się w nocy, nie przewracaj się z boku na bok, denerwując się coraz bardziej, że będziesz zmęczona i niewypoczęta, tylko wyjdź z łóżka i zajmij się czymś nieabsorbującym. Po pewnym czasie (szybciej niż w łóżku) odczujesz senność.

W zasypianiu pomogą też takie akcesoria jak ulubiona poduszka, świeża pościel, wygodny, przewiewny strój do snu z naturalnego włókna, kołdra zapewniająca odpowiednią temperaturę. W spokojnym śnie przeszkadza zimno i przegrzanie. Otwarte okno lub choćby dobrze wywietrzona sypialnia powinny pomóc w zwalczeniu bezsenności.

Łóżko dla singla i dla dwojga

Wygodne ułożenie się na łóżku, zmiana pozycji, wyprostowanie nóg i kręgosłupa są możliwe tylko na posłaniu o rozmiarach odpowiednich do gabarytów ciała Posłanie powinno być dłuższe od wzrostu użytkownika najmniej o 20 centymetrów. Szerokość łóżka pojedynczego powinna wynosić co najmniej 90 centymetrów. Łóżko zbyt szerokie też może być problemem. Pewien znajomy młodzieniec twierdzi, że na szerokim łóżku czuje się jak na lotnisku, więc woli węższe, przytulne posłanie. Podwójne łóżko powinno mieć szerokość co najmniej 160 centymetrów. W sprzedaży są łóżka o szerokości 140 centymetrów, te jednak odradzamy nawet najbardziej zakochanym parom. Nie można liczyć na mocny sen, gdy stale uwiera nas łokieć partnera.

Dobry materac dobry na bezsenność

W materacu najważniejsza jest jego twardość, nie może być ani za miękki ani za twardy. Powinien dawać odpowiednie podparcie dla każdej części ciała. W przeciwnym wypadku będziemy narażeni na ból pleców Przed zakupem należy koniecznie go wypróbować. Nie ma jednego uniwersalnego materaca dla wszystkich. Wiadomo, że pod cięższą osobą będzie się bardziej uginać. Czy materac jest dla nas odpowiedni, można łatwo sprawdzić. Układamy się wygodnie na plecach i staramy się przesunąć rękę pod dolną częścią kręgosłupa. Jeśli to się swobodnie udaje, a jednocześnie nie ma dużej luki miedzy plecami a powierzchnią materaca, to można go kupić. Jeśli rękę trudno przesunąć, materac jest za miękki, jeśli jest spora luka – za twardy.

A jak sobie poradzić z wyborem podwójnego materaca, gdy partnerzy różnią się znacznie wagą? Dla jednej z nich materac będzie nieodpowiedni. Nikogo nie można narażać na bezsenność z powodu niewłaściwego materaca. Jest na to rada. Kupuje się oddzielne dwa łóżka sczepione klamrami, na których układa się dwa oddzielne materace o twardości odpowiedniej dla każdego z partnerów i łączy je zamkiem błyskawicznym. Na zewnątrz posłanie prezentuje się jako małżeńskie łoże.

Wybór stelaża

Nowy materac, by mógł zaprezentować wszystkie swoje zalety, powinien być położony na nowym stelażu. Stelaż nie odgrywa większej roli w walce z bezsennością, choć godny polecenia dla osób cierpiących na bezsenność z powodu bólu nóg, mających pracę stojącą, z zaburzeniami krążenia jest stelaż z podnoszonym podnóżkiem. Może go z trudem zastąpić wałek czy złożony w rulon koc, jednak podnóżek zapewnia wygodne ułożenie nóg przez całą noc.

Na pewno polubisz swoje nowe łóżko, gdy snu nie przerwie ci ból kręgosłupa, gdy będziesz budzić się zrelaksowany (-a). Zdrowy, mocny sen wart jest starań, bezsenności można uniknąć.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.