Metaloplastyka jest dziedziną sztuki artystycznej, która zajmuje się obróbką wszelkiego rodzaju metali. Pierwsze przedmioty wykonane specjalną techniką obróbki metalu na zimno powstawały już w czasach starożytnej Grecji. W okresie hellenistycznym nastąpił największy rozkwit metaloplastyki.

Głównie w tym okresie czasu artyści wykorzystywali metale szlachetne i tworzyli wyjątkowo piękne przedmioty użytkowe nie tylko z brązu ale również ze srebra a nawet złota. Metaloplastyka już w Starożytnej Grecji wykorzystywana była jako wyjątkowo artystyczny sposób dekorowania posągów, broni, naczyń a przede wszystkim biżuterii.

Również dziś przedmioty z metaloplastyki cieszą się dużym zainteresowanie i wielu artystów specjalizuje się w tego rodzaju technice obróbki metalu. Od czasów hellenistycznych nastąpił bardzo szybki rozwój metaloplastyki. Oprócz klasycznej obróbki metalu na zimno w dzisiejszych czasach w celu uzyskania ciekawszych efektów wykorzystywana jest technika repusowania, puncowania, cyzelowania bądź grawerowania. Poprzez repusowanie czyli wybijanie na zimno specjalnych wgłębień, metaloplastycy mogą uzyskać efekt wypukłego na drugiej stronie obrabianego metalu wzoru.

Do tego celu wykorzystywane są specjalne młotki, które mogą stworzyć wyjątkowe ciekawe wzory zarówno na metalach nieszlachetnych jak również na szlachetnych. Cyzelowanie polega z kolei na wybijaniu specjalnego wzoru pod postacią niewielkich punkcików, gwiazdek oraz kółek przy wykorzystaniu narzędzia ze stalową końcówką. Puncowanie będące rodzajem techniki cyzelowania stosowane jest przede wszystkim dla osiągnięcia efektu zmatowienia tła obrabianego na metalu szlachetnym i nieszlachetnym wzoru. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu wszystkich technik metaloplastyki można uzyskać zachwycające swoim pięknem oraz niepowtarzalnością przedmioty użytkowe, detale zdobnicze a nawet cieszącą się ogromnym zainteresowaniem biżuterię.

Przedmioty wykonane jedną z popularnych technik metaloplastyki w dzisiejszych czasach przede wszystkim stanowią wyposażenia wnętrz. To nie tylko przedmioty dekoracyjne takie jak dla przykładu świeczniki, wieszaki, kwietniki bądź ozdobne bibeloty ale również wykończenia stylowych mebli nawiązujących swoim charakterem do antyków, balustrady schodów a nawet tak modne w ostatnim czasie akcesoria kominkowe. Zarówno przedmioty użytkowe jak również dekoracyjne nadają każdemu pomieszczeniu, w którym się znajdą wyjątkowego klimatu i charakteru. Można je kupić w pracowniach metaloplastyki a nawet złożyć zlecenie ich wykonania.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.