Bardzo długo w Polsce mogliśmy zaobserwować negatywne nastawienie większości osób do psychoterapii. Nie można oczywiście stwierdzić, że już teraz większość osób nie widzi niczego niestosownego w korzystaniu z pomocy psychoterapeuty. Jednak zdecydowanie można mówić o poprawie tego stanu rzeczy i mniej sceptycznym podejściu do tej formy pomocy i radzenia sobie z problemami.

Myślę, że wiele negatywnego w podejściu do tej formy terapii zrobiły filmy amerykańskie i niezliczona ilość dowcipów, która wyśmiewa zarówno osoby korzystające z tej formy terapii, jak i psychoterapeutów. Na tej bazie powstało wiele mitów, czy też wręcz tworzenie stereotypów takich osób. Mimo tak nieprzychylnego środowiska – coraz więcej osób dostrzega korzyści, jakie psychoterapia może wnieść w ich życie.

I wcale prawdą nie jest, że z psychoterapii korzystają osoby, które bezwzględnie wymagają opieki psychiatrycznej i przyjmowania leków. Psychoterapia powoli staje się narzędziem do polepszenia jakości życia i zadowolenia z osiąganych sukcesów. To smutne, ale nadal wiele osób nie potrafi budować zdrowych relacji z innymi, czy też zwyczajnie „dogadać się ze sobą samym”. Psychoterapia może pomóc takiej osobie uporządkować pewne sprawy, zmniejszyć poziom odczuwanego stresu i lęku, a także nauczyć kierować swoim życiem w sposób odpowiedzialny i świadomy.

Wydawać by się mogło, że powyższych rzeczy jesteśmy w stanie nauczyć się samodzielnie. Cóż – podczas terapii nadal będziemy uczyć się tego sami (terapeuta nie podejmuje za nas decyzji) jednak mamy szansę osiągnąć nasze cele o wiele szybciej, jeśli korzystamy z terapeuty, który w umiejętny sposób pomoże poradzić nam sobie z naszymi problemami.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika