Zaparcia są problemem nie tylko osób dorosłych, ale także i dzieci. Najczęściej cierpią na nie dzieci między drugim a czwartym rokiem życia. Jednak zaparcia mogą dopaść nawet i niemowlęta.

Bardzo ważne jest wiedzieć, że zaparcia u dzieci na szczęście nie mają podłoża w innych chorobach. Oznacza to zatem, że jesteśmy w stanie samodzielnie pomóc dziecku. Pamiętajmy jednak, że nie należy ignorować problemów zaparć u dzieci. Jeśli tak postąpimy – problem może się tylko pogłębiać, a w efekcie może ucierpieć nawet cały proces rozwoju dziecka. Przecież jeśli dziecko odczuwa dyskomfort wywołany zaparciami i ma uczucie pełności – nie będzie chciało jeść. A bez jedzenia – nie będzie w stanie rozwijać się prawidłowo.

Pierwszym co należy zrobić w przypadku zaparć u dzieci, to ustalenie, dlaczego dziecko ma problem z zaparciami. Dwie najczęstsze przyczyny to nieprawidłowo dobrana dieta i zbyt mało wypijanych płynów, a także zaparcia nawykowe. W zależności od tego, z jakiego typu zaparciem mamy do czynienia – będziemy inaczej postępowali z dzieckiem.

W przypadku zaparć powodowanych dietą  – należy wprowadzić do diety dziecka więcej produktów pochodzenia roślinnego. Dobrze będzie także pilnować, by każdego dnia dziecko jadło surowe owoce i warzywa.  Zwracajmy także uwagę na to,  by dziecko piło dostatecznie dużo płynów: wody, ale także herbatek i soków.

Jeśli natomiast chodzi o nawykowe zaparcia – dobrze jest ustalić stałą porę, w trakcie której będziemy pilnowali, by dziecko poszło do toalety. W żadnym wypadku nie można popędzać wtedy dziecka, ani się stresować. Dziecko musi pokonać opór przed wydalaniem.

Bez względu na przyczynę – dziecku na pewno pomoże delikatny masaż brzucha. Warto także zachęcać malca do większej aktywności fizycznej – pobudzi ona ruchy jelit.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika