Niektóre osoby mają tak częste problemy z zaparciami, że traktują je jako schorzenie, które co jakiś czas do nich powraca. Nie zwracają już oni większej uwago na to. Nie jest to jednak dobre podejście – nieleczone zaparcia mogą prowadzić do poważnych powikłań.

Oczywiście – zaparcia są przeważnie wynikiem błędów żywieniowych i zbyt małej dawki ruchu. Jednak jeśli powracają zbyt często – oznacza to, że nie stosujemy zbyt dobrej profilaktyki przeciw zaparciom.

Warto wtedy udać się do lekarza – zaparcia mogą wskazywać na inne choroby. Z drugiej strony – długotrwałe zaparcia mogą być same w sobie przyczyną różnych chorób. Najczęściej to żylaki odbytu (hemoroidy), czy też uchyłki jelita grubego.

Właśnie z tego względu należy od razu reagować w momencie, kiedy zaczynają nas nękać zaparcia. Przede wszystkim musimy włączyć do diety odpowiednia ilość błonnika. Może to być zarówno w formie dodatku kasz, warzyw i owoców do posiłków, jak i jako napój przyrządzany z nasion babki płesznik i łusek babki jajowatej. Takie połączenie to tak zwany błonnik witalny – obie rośliny są niezwykle bogate w błonnik i regulują funkcje układu pokarmowego.

Jeśli jednak zaparcia nie ustępują – warto udać się do lekarza. Skieruje on na dodatkowe badania, które będą w stanie określić przyczynę dolegliwości i rozpocząć prawidłowe leczenie.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika