Branża spawalnicza jest podstawą teraźniejszej gospodarki. Można powiedzieć, że rozwój każdej branży przemysłu zależy od stanu spawalnictwa – jego rozwoju i wydajności. Wydawać by się mogło, że spawają w zasadzie wszyscy. Także w większości amatorskich warsztatów oraz garaży odszukamy spawarkę – najczęściej półautomat mig mag, bo jest on bardzo poręczny jak i najbardziej uniwersalny. Jego posiadacze korzystają z niego tylko od czasu do czasu podczas nieznaczących napraw domowych. I właśnie tacy spawacze od święta nierzadko nie pamiętają o głównych zasadach bezpieczeństwa w trakcie spawania.

Chociaż spawanie mig mag jak i sama spawarka nie wydają się być zbyt trudne do obsługi i niebezpieczne, jednak za każdym razem przed rozpoczęciem pracy trzeba sprawdzić czy produkt jest sprawny technicznie i nie spowoduje pożaru. Do pracy musimy przystąpić wypoczętym, ubranym w odzież roboczą oraz sprzęt ochrony osobistej, do którego zalicza się: okulary ochronne z wyposażone w filtry, tarcze spawalnicze, maski przeciwpyłowe, fartuchy skórzane a ponadto rękawice spawalnicze. Łączenie oraz cięcie metali powinno odbywać się w specjalnie na ten cel przeznaczonym pomieszczeniu bądź oddzielonej części pomieszczenia która nazywa się spawalnią. Oczywiście w praktyce nie w każdym przypadku tego rodzaju pomieszczenie udaje się wyznaczyć. Więc gdy wykonujemy spawanie mig mag, konieczne jest zastosowanie osłony przez wiatrem na przestrzeni otwartej. Miejmy na uwadze, że trzeba zadbać o stosowną wentylację pomieszczeń a szczególnie miejsc o niedużej pojemności, gdyż powstałe podczas spawania pyły oraz gazy potrafią przyczynić się do trudnych chorób płuc.

Niejedni być może się już przekonali, że spawarką można przyczynić się do pożaru. Zatem przed rozpoczęciem spawania w miejscach niebezpiecznych pod względem pożarowym, które mogą prowokować bezpośrednie niebezpieczeństwo powstania pożaru albo wybuchu musimy po pierwsze ocenić zagrożenie powstania pożaru, a później określić rodzaj działań które mają w zamiarze niedopuszczenie do wybuchu a ponadto rozprzestrzeniania się pożaru. Nie powinniśmy spawać w odległości mniejszej niż pięć metrów od artykułów łatwopalnych bądź groźnych w przypadku kontaktu z ogniem. W pomieszczeniu gdzie się spawa musi znajdować się sprzęt umożliwiający usunięcie jakichkolwiek przyczyn pożaru.Podczas wykonywania prac spawalniczych zakazane jest zawieszanie przewodów oraz węży spawalniczych na placach lub kolanach oraz prowadzenie ich bezpośrednio przy jakichkolwiek partiach ciała. Pamiętajmy także żeby pod żadnym pozorem nie wykonywać spawu na sprzętach które są pod ciśnieniem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika