Inwestycje budowlane w naszym kraju, zwłaszcza te dotyczące stawiania dróg i autostrad, są w opłakanym stanie. Niestety nie da się jednoznacznie określić jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy. Na pewno wynika to z braku współpracy między inwestorami a firmami wykonującymi daną pracę.

Dużo słyszeliśmy o upadających firmach budowlanych, które wykonywały prace na mistrzostwa Euro. Niestety pracownicy ci nie otrzymali wynagrodzenia za wykonaną pracę. Dlatego też bardzo wiele z nich zadłużyło się kupując maszyny czy zwracając sam podatek Vat.

Firmy specjalizujące się zarówno w stawianiu autostrad jak również budowaniu pasów startowych na lotniskach to wysoko wykwalifikowane, specjalistyczne firmy. Jak się jednak okazuje niedopatrzenia pojawiają się zarówno przy budowie jak również przy odbiorze tego typu inwestycji. Powinno zajmować się ich planowaniem i wykonywaniem budownictwo inżynieryjne, które wykorzystuje najnowocześniejsze metody jakie podpowiada geotechnika.

Brak znajomości właściwości danego terenu czy niedopasowanie materiałów może skończyć się nie tyle bublem budowlanym, co katastrofą. To szczególnie niebezpieczne przy stawianiu budynków mieszkalnych czy siedzib firm. Nieodpowiednie deskowania, wykopy czy nieodpowiednio dobrane kotwy gruntowe mogą stać się przyczyną szybkiego zużywania się danej konstrukcji czy nawet jej całkowitego zawalenia. Narzędzia pozwalające na bezpieczne stawianie budynków, mostów czy budowę dróg dostarcza geotechnika  – bardzo ścisła dziedzina, która wymaga wielkiej wiedzy i doświadczenia.

Dziś geodezja jest niezastąpioną dziedziną, która ciągle rozwija się przynosząc nowe rozwiązania i coraz bardziej efektywne metody pracy. Zwiększa również bezpieczeństwo nowo powstałych budynków i pomaga poprawiać i ratować budynki, którym grozi degradacja. Obecnie to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina, która pomoże walczyć nam nie tylko ze skutkami czasu, ale również wody i innych naturalnych klęsk żywiołowych.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika