Bolończyk to już niemłoda rasa psów, mająca swoje początki podobnie jak inne pieski z rodziny biszonów na terenie basenu Morza Śródziemnego. Swoją ekspansję na tereny Europy rozpoczął z Włoch, dokładnie z Bolonii od którego wzięła się jego nazwa.

Pieski te były jedną z podstawowych ozdób najbogatszych i największych dworów i wszędzie były witane z zachwytem. Towarzyszyły niesamowicie wpływowym osobistościom. Przez setki lat były najpopularniejszą rasą kanapową a jednak w okolicach XIX wieku były bliskie całkowitego wymarcia. Stało się tak głównie za sprawą innych ras które zaczęły wypierać bolończyka z salonów oraz skomplikowanej sytuacji historycznej, która zlikwidowała arystokrację. Bolończyki to pieski stworzone do towarzystwa. Szybko stają się pełnoprawnym członkiem rodziny. Są wesołe, lubią zabawę, nieustannie dążą do kontaktu fizycznego ze swym Panem i mogły by długie godziny spędzać na kolanach. Zazwyczaj najbardziej przywiązują się do Pani domu.

Są stosunkowo energiczne jednak nie przepadają za nazbyt aktywnymi spacerami. Są raczej powściągliwe w w kontaktach z obcymi. Nie charakteryzują się tendencją do nieprzerwanego szczekania jak to niejednokrotnie wygląda u innych niewielkich piesków. Doskonale dostosowują się do nowych warunków (np na wakacjach) pod warunkiem, że mają zapewnione towarzystwo swoich opiekunów. Bardzo szybko przejmują w posiadanie nowy teren. Dzięki temu, że nie mają sierści tylko włosy, utrzymanie czystości w mieszkaniu, w którym trzymamy bolończyka jest proste i wystarczy systematyczne szczotkowanie. Szczotkowanie jest dla nich pieszczotą, a jednocześnie usuwa martwe włosy. Nie występuje u nich efekt linienia, więc nie musimy zamartwiać się o kłęby sierści na ubraniach i w szafach. Dodatkowo nie powodują alergii.

W naszym kraju Hodowle Bolończyków są stosunkowo mało popularne podobnie jak w pozostałych europejskich krajach. Wyjątek stanowią Włochy. Kupując bolończyka trzeba zwrócić uwagę czy ma on odpowiednią metrykę lub rodowód. Metryka może zawierać również jakieś dodatkowe uwagi na temat niedoskonałości konkretnego psa, co może oznaczać, że nie nadaje się on do dalszej hodowli. Bolończyk z hodowli bez metryki lub z uwagami w metryce nie może również uczestniczyć w wystawach. Należy uważać na hodowców którzy twierdzą, że bolończyk z ich hodowli nie załapał się już na metrykę ale i tak jest rasowy. Informacje takie są nieprawdziwe, ponieważ każdy szczeniak bez wyjątku musi ją otrzymać. Jeśli nie ma to może nie być psem rasowym tylko kundelkiem.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika