Odwiedzając rozmaite zakątki naszego kraju możemy spotkać się z wieloma architektonicznymi ciekawostkami. Niemal w każdym mieście znajdziemy budynek, który przykuwa naszą uwagę ze względu na swoją dziwaczność. Czasem zdarza się, że takie budowle powstają specjalnie – na potrzeby turystyki, niejednokrotnie jednak nie są żartem, ale są zamierzonym wytworem budowlanym. I nie chodzi tu o stadiony, ani autostrady.

Najbardziej chyba znanym dziwacznym budynkiem jest tak zwany „dom na opak”.  Dzięki specjalnym metodom budowlanym i systemom deskowania, i osiągnięciom takim jak geotechnika, w stolicy Tatr powstała jedna z wielu tego tupu budowli. Jak sama nazwa mówi – budynek ten stoi na dachu, a wejście znajduje się w okolicach komina. Podobne budynki – a właściwie pomieszczenie, powstają w celach edukacyjnych. Specjalnie dla dorosłych, którzy posiadają dzieci, lub z nimi pracują stworzono pokój według dziecka. Wszystkie sprzęty – łącznie z drzwiami, stołami i talerzami miały wysokość dużo większą niż przeciętnie. Były tak samo wysokie w stosunku do człowieka, jak te normalne dla dziecka.

Ludziom, którzy mieli okazję znaleźć się w takim dziecięcym świecie, doświadczenie to miało uświadomić, na jakie niedogodności skazane jest dziecko i poznać jego perspektywę oglądu świata. Podobne budynki – instalacje powstają za granicą. Można do nich wejść jak do wnętrza człowieka – dosłownie. Zaprojektowane są bowiem właśnie na potrzeby nauki anatomii. O ile powyższe przykłady świadczą o pomysłowości i o pewnym przemyślanym koncepcie, tak znajdziemy również przykłady takich budowli, które nie powinny powstać nigdy.

Pierwszym, najbardziej monumentalnym przykładem jest budynek Pałacu Kultury i Sztuki w Warszawie. Choć jest najwyższym budynkiem w Polsce i nosi tak dumną nazwę, jest dość toporny i stanowi świadectwo nienajlepszych czasów w historii naszego kraju. Wydaje się on jednak być piękny w zestawieniu z Krakowskim „szkieletorem” – biurowcem Naczelnej Organizacji Technicznej. Wieżowiec ten stoi niedokończony od 1979 roku…


UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.