Miniatury budynków kojarzą nam się głównie z parkami miniatur, w których możemy oglądać najsławniejsze budowle z całego świata w jednym miejscu. Jednakże miniaturowe modele i makiety architektoniczne mają o wiele szersze zastosowanie.

Jednym z najpowszechniejszych rozwiązań jest wykorzystanie makiet przez pracownie architektoniczne i deweloperskie. Makiety wykonywane są wówczas według ścisłych wytycznych projektantów budynków, które mają powstać. Pozwala to na zobaczenie jak w rzeczywistości prezentować będzie się budynek – czy wybrane kolory rzeczywiście będą współgrać ze sobą, czy wszystkie pomieszczenia zostały odpowiednio rozplanowane. Jest to też idealny sposób na pokazanie ewentualnym klientom jak będzie wyglądał ich dom. Do tworzenia makiet domów używa się różnych materiałów. Często przy pomocy fototrawienia w metalu przygotowywane są małe detale, które uzupełniają cały projekt. Mogą one na życzenie klienta być wykonane także z drewna lub materiałów syntetycznych.

Doskonałym uzupełnieniem ogólnych makiet budynków są miniatury poszczególnych wnętrz. Przygotowanie makiety pomieszczenia a także miniaturek mebli, jakie będą w nim ustawione pozwala na optymalne ich ustawienie przez co szybciej można zagospodarować przestrzeń. Niejednokrotnie takie makiety wyposażone są w wizualizacje świetlne, które podnoszą jej atrakcyjność.

Bardzo ciekawą odmianą miniatur architektonicznych są makiety muzealne i historyczne. Pozwalają one zobaczyć zwiedzającym jak dawniej wyglądało miasto. Często w muzeach możemy obejrzeć kilka makiet pokazujących rozwój miasta od średniowiecza, aż po czasy współczesne. Makiety miast często zamawiane są również przez wydziału urzędów miejskich zajmujących się przestrzennym zagospodarowaniem terenów miejskich. Pozwala to na zaplanowanie rozmieszczenia nowo powstałych osiedli i terenów zielonych we wskazanym miejscu.

W muzeach i na wystawach muzealnych można również podziwiać makiety pól bitewnych. Takie miniatury są bardzo realistyczne, drobne detale zachwycają precyzją wykonania i wiernością przedstawionych rzeczy. Coraz popularniejsze są makiety ruchome ze specjalnymi iluminacjami i efektami dźwiękowymi przypominającymi odgłosy bitwy.

Szczególnym rodzajem makiet przedstawiających sceny bitewne są te, które odzwierciedlają bitwy opisywane w powieściach z gatunku fantasy. Są one zamawiane na zjazdy miłośników książek i filmów tego gatunku. Niejednokrotnie zaawansowane makiety służą uczestnikom zjazdów do rozgrywania partii gier typu RPG – roll play games, które zapewniają wszystkim niezapomniane emocje.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika