Rozglądając się po okolicznych pabianickich salach weselnych, moją uwagę zwróciło z jakiego materiału wykonana jest podłoga.

Większość restauracji, sal bankietowych, sal weselnych jako główny materiał wykończenia podłogi wybiera płytki ceramiczne – stawiając tym samym na wygląd, funkcjonalność, wygodę w pielęgnacji oraz tani koszt utrzymania w czystości takiej podłogi.

Producenci płytek zdumiewają nas coraz bogatszą ofertą. W szerokiej gamie kolorów, rozmiarów i wzorów pojawiły się również – płytki imitujące drewno, wypierając tym samym tradycyjny parkiet, który jest już rzadkością na salach weselnych i bankietowych.

Rodzaje i przeznaczenie

Przyjrzyjmy się bliżej parkietowi. Jeżeli zdecydujemy się na położenie podłogi z tego rodzaju materiału w domu, biurze lub lokalu, to musimy pamiętać o dobrym jej utrzymaniu.

Ten rodzaj podłogi drewnianej , wykonany jest z naturalnego drewna: dębu, jesionu lub buku. Posadzkę można ułożyć z małych lub dużych elementów, które nadają się na tradycyjną mozaikę.

Do wyboru mamy różne wzory mozaikowe parkietu np.:

-angielski o 8 mm grubości, 22 mm szerokości, 160 mm długości. Cała płyta (formatka) ma 640 mm długości, 320 mm szerokości. Ten wzór sprawdza się w stylowych gabinetach i salonach

barokowy, materiał dąb, gr.22mm, wymiar kasetonu 678 mm x 678 mm, szerokość elementów: 18 mm i 160 mm długości, ten wzór można spotkać w dawnych pałacach i rezydencjach gdzie dopełniał wystrój sal balowych

-wzór wersalski mat. dąb, 22 mm grubość ,wielkość klepki szer.900/1000 mm, dł. do 1060 mm. Układanie na dużych powierzchniach, doskonały dodatek do wnętrz nowoczesnych.

– wzór jodełka podwójna skos, parkiet dębowy, grubość 22 mm wielkość klepek 500 mm.x 70 mm.x22 mm przeznaczenie sale bankietowo-weselne, praca drewna jest rozłożona w 2 kierunkach.- jest to korzystne z punktu widzenia użytkownika podłogi

Ceny preparatów do pielęgnacji

Środki do konserwacji olejowanych parkietów są dość drogie. Ich ceny wahają się między 30 zł (produkty syntetyczne, z niższej półki), a 150 zł za litr (oleje wysokiej jakości, zawierające oleje naturalne, bardzo wydajne). Do doraźnego czyszczenia parkietu spośród dostępnych w większości sklepów produktów do pielęgnacji podłóg drewnianych popularnych marek wybierać należy te, które przeznaczone są tylko do podłóg olejowanych lub woskowanych.

Wracając do parkietu jako szlachetnego materiału, który najlepiej się sprawdza np.: sala bankietowa – gdzie trzeba pamiętać o systematycznym jej konserwowaniu w przeciwieństwie do innych podłóg. Czyli cyklinowanie, olejowanie, a w obszarach bardziej używanych, podniszczonych, czy zadrapanych można doprowadzić do tzw. renowacji punktowej. Dzięki temu nasz parkiet zachowa swoja dłuższą żywotność.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.