Cienie pod oczyma u mężczyznyCienie pod oczami są przypadłością, która dotyka większość ludzi. Jakkolwiek niemal każdy doświadczył ich w swoim życiu, przyczyny ich powstawania nadal pozostają dla większości nieznane. Cienie pod oczami (nie mylić z „workami„!) są to ciemniejsze obszary skóry znajdujące się bezpośrednio poniżej oka. Są zazwyczaj koloru fioletowego, brązowego i odcieni pośrednich.

W większości przypadków, cienie pod oczyma są naczyniami krwionośnymi widocznymi przez skórę. Skóra wokół powiek jest najcieńszą skórą na ciele człowieka (czterokrotnie cieńsza od przeciętnej grubości skóry reszty ciała). Podobnie jak żylaki kończyn dolnych, cienie pod oczami są defektem dziedziczonym genetycznie. Powstają, gdy krew przemieszcza się poprzez duże naczynia krwionośne, znajdujące się blisko powierzchni skóry, co nadaje jej niebieskawy odcień. Im bardziej cienka i przezroczysta jest w tym rejonie skóra (co także jest dziedziczne), tym ciemniejsze cienie pod oczami. Efekt ten może być pogłębiony u osób z głęboko osadzonymi oczami – dodatkowy cień sprawia, że obszary te wydają się jeszcze ciemniejsze.

Cienie pod oczyma towarzyszą też alergiom i chorobom o podłożu alergicznym, takim jak astma. Osoby cierpiące na katar sienny mogą odnotowywać cienie pod oczyma w sezonie alergicznym. Niektóre alergie pokarmowe także mogą powodować powstawanie cieni.

Leki i inne substancje, które powodują rozszerzenie naczyń krwionośnych (a więc i alkohol) mogą stać się przyczyną powstawania lub pogłębić istniejące cienie pod oczami. Wśród przyczyn powstawania cieni pod oczyma wymienia się też anemię. Niedobór żelaza jest najczęstszym typem anemii i odpowiada ze niedostateczne dotlenienie tkanek. W czasie ciąży oraz karmienia mogą pojawić się objawy niedoboru żelaza, co jest przyczyną częstych w tym okresie cienie pod oczami.

Inną, nienaczyniową przyczyną powstawania cieni jest hiperpigmentacja (nadmierne wydzielanie barwnika skóry – melaniny). Nadmierna produkcja melaniny w okolicy oczu powoduje, że skóra w tej okolicy ma ciemniejszą barwę od reszty skóry na twarzy.

UWAGA! Chcesz zamieścić ten artykuł na swojej stronie?
» Pamiętaj o zachowaniu formatowania tekstu i ewentualnych odnośników do reklamowanych stron w formie aktywnej.
» Zamieść informację na temat pochodzenia artykułu wstawiając pod nim poniższy kod w niezmienionej wersji:

» Pochwal się w komentarzach gdzie zamieściłeś artykuł. Na pewno jego autor ucieszy się z tego i z chęcią odwiedzi Twoją stronę.


Inne artykuły użytkownika